reklama
reklama

Praktyki green HR we współczesnych przedsiębiorstwach [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Praktyki green HR we współczesnych przedsiębiorstwach [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPod egidą Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Łodzi oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się seminarium naukowe pt. "Praktyki green HR we współczesnych przedsiębiorstwach".
reklama

!reklama!Green HR to nowa perspektywa w teorii zarządzania, która zakłada włączanie różnych aspektów ekologicznych do zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach. Koncepcja ta rozumiana jest jako realizacja konkretnych praktyk, które służą poprawie wyników środowiskowych, poprzez działania związane z podnoszeniem świadomości pracowników i kadry zarządzającej.

Perspektywę przybliża określenie 5 zasadniczych filarów, czyli działań wiążących się z procesem kadrowym w organizacji:

  1. Zielone planowanie kadry - wpisywanie aspektów ekologicznych w szeroką strategię przedsiębiorstwa, planowanie rozwiązań organizacyjnych mających sprzyjać zielonemu kursowi firmy, poprzez na przykład stworzenie i wdrożenie zielonych polityk.
  2. Zielone pozyskiwanie pracowników - praktyki dotyczące naboru kadry związane na przykład z podkreślaniem ekologicznego wizerunku firmy w ogłoszeniach o pracę oraz  ocenianie kandydatów pod kątem ich wrażliwości na problemy środowiskowe.
  3. Zielony rozwój pracowników - działania szkoleniowe, informacyjne oraz podnoszące wiedzę i świadomość w zakresie ekologii.
  4. Zielone motywowanie pracowników - mechanizmy i instrumenty wewnątrzorganizacyjne zachęcające do podejmowania inicjatyw proekologicznych.
  5. Zielone zarządzanie wydajnością pracowników - analiza efektów podjętych działań przez pryzmat zielonej strategii firmy, na przykład włączenie perspektywy ekologicznej do oceny pracowników.
Koncepcja Green HR jest perspektywą młodą, jeszcze nie w pełni sformalizowaną, jednakże jak najbardziej przemyślaną - wpisaną w ukonstytuowane już koncepcje zrównoważonego rozwoju, bądź społecznej odpowiedzialności biznesu. Green HRwpisuje się także w założenia normy Zarządzania Środowiskowego ISO 14001 oraz ma cechy cyklu Deminga (inaczej cyklu PDCA), który jest schematem nieustannego doskonalenia.
Zastosowanie Green HR we współczesnych przedsiębiorstwach zgłębia naukowo trzyosobowy zespół badaczy z Wydziału Zarządzania UŁ w składzie: dr hab. Bożena Ewa Matusiak, dr Izabela Różańska-Bińczyk, dr hab. Marek Matejun. Ambicją zespołu oprócz opisania i zmierzenia występowania zjawiska Green HR we współczesnych przedsiębiorstwach jest także - poprzez propagowanie samej idei - wywarcie realnego wpływu na praktyki samych przedsiębiorstw, a w konsekwencji na środowisko oraz naszą cywilizację i planetę.

reklama

W naszym materiale filmowym o samym Green HR, o wstępnych wynikach badań na temat występowania związanych z nim praktyk we współczesnych przedsiębiorstwach oraz o tym, czy firmy zielone wyprą działalności czarne, opowiada prof. Marek Matejun.    
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama