Reklama

Reklama

Premier Gliński dla TuŁódź.pl o inwestycjach dla Łodzi: tunel średnicowy, S14, 250 mln zł na kulturę [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Premier Gliński dla TuŁódź.pl o inwestycjach dla Łodzi: tunel średnicowy, S14, 250 mln zł na kulturę [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Tunel średnicowy, droga ekspresowa S14, czy 250 mln zł dla łódzkich instytucji kultury – lista inwestycji, która w opinii wicepremiera Piotra Glińskiego dokonała się w Łodzi dzięki rządowi PiS jest długa.

Reklama

Piotr Gliński odwiedził w sobotę 17 sierpnia Łódź, a to w związku z prezentacją kandydatów Prawa i Sprawiedliwości z regionu Łódzkiego do jesiennych wyborów parlamentarnych. W rozmowie z TuŁódź.pl na ulicy Piotrkowskiej wicepremier Piotr Gliński mówił o inwestycjach, które z jego perspektywy udały się w Łodzi dzięki wsparciu podległego mu resortu kultury.

Dla kultury w Łodzi

W obszarze kultury minister Gliński wymienia 10 dużych projektów europejskich dla Łodzi, na łączną kwotę 250 mln złotych, które w jego opinii są niezbędne dla rozwoju instytucji kulturalnych w mieście, jak: Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Sztuki, Pałac Poznańskich, Akademia Muzyczna, Centrum Designu przy Akademii Sztuk Pięknych, a także dwa projekty dla EC1.

Piotr Gliński odniósł się do problemu, który ostatnio wystąpił w kwestii finansowania przez MKiDN ze środków europejskich jednego z projektów w EC1:

- Miasto występując o ten projekt napisało, że ma gotowy budynek. Później okazało się, że ten budynek wymaga adaptacji i to na kwotę 60 mln złotych. Minister kultury nie ma takich pieniędzy, żeby wyłożyć na projekt, który miało zrealizować Miasto. Ale mam nadzieję, że uda się to przezwyciężyć i tzw. projekt kinowy zostanie zrealizowany. Zgodziliśmy się na przedłużenie terminówpowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Do Łodzi ze środków MKiDN popłynęły również 54 mln złotych na realizację 500 mniejszych projektów, jak festiwale muzyczne i filmowe, w tym trwający w Łodzi Transatlantyk. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansowało też dwie duże sale koncertowe dla Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.

Minister Piotr Gliński przypomniał, że gdy obejmował resort kultury, w Łodzi były dwie instytucje prowadzone z budżetu centralnego: Muzeum Sztuki i Narodowe Centrum Kultury Filmowej. W trakcie kadencji rządu PiS, ministerstwo kultury objęło swoim finansowaniem kolejne dwa łódzkie podmioty: Teatr Muzyczny i Filharmonię Łódzką.

Łódzkie metro i S14

Wśród inwestycji infrastrukturalnych dla Łodzi, w które zaangażowano środki z budżetu centralnego, wicepremier Gliński wskazuje na drogę ekspresową S14 i tunel średnicowy, który ma zapewnić podziemne połączenie kolejowe dworców Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. – Tego miało nie być. Poprzednia ekipa, nasi rywale polityczni, ten projekt zablokowali, wycofali się z niego. My go przywróciliśmy. W tej chwili jest realizowany za 2 mld złotych - mówi Gliński.

Piotr Gliński poinformował, że zabiega o trzeci przystanek na trasie tunelu, który mógłby służyć jako łódzkie metro. - Będą co najmniej dwa przystanki: Łódź Śródmieście i Polesie, a walczymy o to, żeby był jeszcze trzeci przystanek, Łódź Zachodnia. Więc to już będzie prawdziwe metro mówi wicepremier.  

"Będziemy szli w tym kierunku"

Zapytany o powyborcze plany względem Łodzi, obecny szef resortu kultury wspomina o powołaniu w Łodzi samodzielnej instytucji, której domeną byłoby podtrzymywanie pamięci.

- Myślę o jakiejś samodzielnej instytucji w Łodzi. Mamy upatrzoną nieruchomość na ulicy Piotrkowskiej, którą chcielibyśmy przystosować do tego, by zajmowała się pamięcią. Łódzkie stowarzyszenia, m.in. Dzieci Wojny zwróciły się do mnie, żeby coś takiego w Łodzi powołać. Będziemy szli w tym kierunkuzapowiedział minister Gliński.

Kolejną sferą, w którą zdaniem ministra Glińskiego powinno się w przyszłej kadencji skierować duże środki centralne do Łodzi, są projekty rewitalizacyjne. - Powołaliśmy nową instytucję: Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków. Łódź jest jednym z miast, które w pierwszym rzędzie powinny otrzymać takie środkipowiedział Piotr Gliński.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy