Konkurs Uroczyste Opus – nowy utwór na Senaty UŁ
W przypadku konkursu Uroczyste Opus zgłoszone prace oceniało jury, któremu przewodniczył prof. Sławomir Kaczorowski, kierownik Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi. W składzie jury byli obecnie również dwaj naukowcy UŁ – prof. Jacek Piekarski oraz prof. Jerzy Wiśniewski. Przesłuchania nadesłanych prac składały się z trzech etapów. W ostatnim z nich, jednogłośnie, zwyciężyła praca Sebastiana Jana Kondratowicza.
!reklama!
- Utwór ten odznacza się bardzo wysokim poziomem artystycznym. Ma nowoczesny, świeży, oryginalny i niebanalny charakter, intrygująco nawiązując jednocześnie do awangardowych tradycji XX-wiecznej Łodzi. Niepowtarzalnie zespalają się w nim tradycja z nowoczesnością. Świetnie spełnia oczekiwania zapisane w Regulaminie Konkursu i z tego powodu może być muzyczną wizytówką Uniwersytetu Łódzkiego nie tylko w roku jego 75-lecia, lecz i w kolejnych dekadach, towarzysząc uroczystym posiedzeniom Senatu UŁ – uzasadniło swój wyborów jury konkursu Uroczyste Opus.
Utwór ma zabrzmieć oficjalnie po raz pierwszy podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021. Zwycięzca otrzyma również nagrodę pieniężną – 5000 PLN.
Konkurs Veritas et Libertas
Drugi konkurs, Veritas et Libertas, przeznaczony był dla wszystkich osób, które chciały spróbować swoich sił w fotografii. Swoją wizualną interpretację hasła „Prawda i wolność” zaprezentowało niemal ponad 100 osób.
Jury konkursu „Veritas et Libertas” w składzie: prof. Marek Domański, prof. Marek Szyryk, mgr Anna Rolczak zadecydowało o nagrodzeniu i wyróżnieniu Igora Logvina (za cykl zdjęć pt. „Wiec”) oraz Artura Jastrzębskiego (za zdjęcie pojedyncze).
Jury podjęło też decyzję o przyznaniu 3 wyróżnień. Dwóch dla zestawów i jednego zdjęcia pojedynczego dla: Weroniki Walczak, Igora Pisuka oraz Tomasza Ogrodowczyka. Laureaci otrzymają po 5000 PLN, wyróżnieni dostaną nagrodę pieniężną w wysokości 1000 PLN.
- Nadesłane prace miały wysoki poziom i pokazały jak różnorodnie można interpretować oraz ilustrować dewizę naszej uczelni. Autorzy odwołali się zarówno do dokumentalnych jak i alegorycznych możliwości jakie stwarza posługiwanie się obrazem fotograficznym. Jury nagradzając i wyróżniając prace wybrało zarówno te wprost mówiące o prawdzie i wolności , jak i te, które mają charakter wizualnej metafory - mówi prof. Tomasz Ferenc, przewodniczący jury konkursu Veritas et Libertas.
Zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie „Veritas et libertas”, której wernisaż odbędzie się 2 października w budynku „Motyl” UŁ (ul. Sienkiewicza 21). Poza wyróżnionymi oraz nagrodzonymi pracami na wystawie pokazane zostaną także inne nadesłane fotografie. Autorów poinformujemy (w terminie do 30 września) o zakwalifikowaniu do wystawy. Kuratorem jest Maciej Andrzejewski.
- W przypadku obu konkursów chcieliśmy, żeby po obchodach pozostało coś stałego i wartościowego dla Uczelni. Mam nadzieję, że nowy utwór będzie służył Senatom UŁ przez wiele lat. Podobny potencjał widzę w zwycięskich fotografiach – mówi prof. Tomasz Cieślak, prorektor UŁ ds. studenckich i organizator obchodów 75-lecia Uniwersytetu Łódzkiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.