Reklama

Reklama

Przyszedł na wiec Dudy z transparentem obrażającym prezydenta. Co na to sąd?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Przyszedł na wiec Dudy z transparentem obrażającym prezydenta. Co na to sąd? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zdarzenie miało miejsce w lutym tego roku w Łowiczu.

Reklama

Mirosław Iwański umieścił na transparencie cytat z Lecha Wałęsy, który powiedział tak o Lechu Kaczyńskim w 2007 roku. Policja bardzo szybko zabrała transparent i zatrzymała jego właściciela.

!reklama!

Ostatecznie prokuratura wszczęła przeciwko niemu postępowanie, oskarżając go o to, że publicznie znieważył prezydenta słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe i ośmieszające.

W piątek Sąd Okręgowy w Łodzi uniewinnił Mirosława Iwańskiego, a kosztami procesowymi obciążył Skarb Państwa. – Nie można jednak mówić w tym przypadku o przestępstwie, brakuje bowiem społecznej szkodliwości czynu choćby w stopniu znikomym. Nie każdy czyn realizujący znamiona czynu karalnego jest karygodny – podkreśliła sędzia Monika Gradowska mimo, że słowo „dureń” zostało użyte publicznie, a jego znaczenie nawet w potocznym znaczeniu jest obraźliwe.

Motywacją oskarżonego nie był zamiar obrażenia prezydenta, ale chęć wyrażenia protestu wobec pięciu lat prezydentury Andrzeja Dudy, którą oceniał krytycznie - podkreśliła sędzia Gradowska.

Odniosła się także do atmosfery, jaka panuje na wiecach wyborczych, które nie są “przykładem kurtuazji”. - Na takich spotkaniach wyborczych aniołkami nie są tylko obywatele, ale także politycy i przypomniała wypowiedź Andrzeja Dudy – Na wiecach wyborczych też posługiwał się ostrym językiem. Przypomnę jedno sformułowanie, kiedy zarzucał kandydatowi, że jest niezrównoważony – podkreślała sędzia.

Sąd na zakończenie podkreślił również, że skazanie Mirosława Iwańskiego mogłoby wywołać efekt mrożący i powstrzymywać ich w przyszłości przed jakąkolwiek działalnością krytyczną w stosunku do polityków i władzy. – To orzeczenie ma zapobiegać takiemu efektowi w przyszłości – zaznaczyła sędzia.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy