reklama
reklama

Razem przez Łódź - po angielsku i po niemiecku. Co usłyszymy w łódzkich tramwajach i autobusach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Razem przez Łódź - po angielsku i po niemiecku. Co usłyszymy w łódzkich tramwajach i autobusach? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pięcioro młodych miłośników łódzkiej komunikacji miejskiej postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i uatrakcyjnić nieco podróżowanie łódzkimi tramwajami i autobusami. Pomysł skierowany jest głównie do turystów mówiących po angielsku oraz niemiecku, i ma na celu przybliżenie im największych atrakcji turystycznych Łodzi.
reklama

Młodzież z Zespołu Szkół Salezjańskich wzięła udział w konkursie organizowanym przez Fundację „Zwolnieni z teorii” i stworzyła projekt „Razem przez Łódź” wzbogacający komunikację miejską w Łodzi o nowe, dwujęzyczne zapowiedzi przystanków. Zapowiedzi te mają pojawiać się w głośnikach środków transportu tylko w wybranych, szczególnie atrakcyjnych turystycznie miejscach. Listę takich przystanków opracowała młodzież w porozumieniu z Zarządem Dróg i Transportu UMŁ. Tak więc, jeśli projekt powiedzie się i młodzieży uda się sprawnie przeprowadzić tłumaczenia i nagrania poszczególnych zapowiedzi, już w wakacje możemy spodziewać się nowych, obcojęzycznych komunikatów. Oczywiście, jeśli obecna sytuacja epidemiczna nie pokrzyżuje planów młodych entuzjastów komunikacji miejskiej.

Młodzi projektodawcy rozmawiają ze ZDiT także o tym, by w przestrzeni informacji pasażerskiej, czyli na monitorach umieszczonych w pojazdach, pojawiły się specjalne piktogramy w języku angielskim i niemieckim. Materiały informacyjne zawierałaby bogate treści o znajdujących się w pobliżu instytucjach i zabytkach. Na monitorach w tramwajach i autobusach pojawiałyby się także piktogramy informacyjne dla osób niepełnosprawnych.

Współpraca młodzieży ze ZDiT może być rozwojowa, urząd zapewnia bowiem, że jeżeli komunikaty głosowe w języku angielskim będą dobrze przyjęte przez społeczność pasażerów, istnieje realna szansa na pozostawienie ich na stałe w użytku codziennym komunikacji miejskiej w miejscach wskazanych przez ZDiT.

Jak oceniają twórcy projektu, z ich pomysłu skorzysta w naszym mieście ok. 750 tys. osób. Na tyle bowiem oceniają ilość pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w czasie trwania projektu.

Młodzież, w ramach realizacji projektu, powinna nie tylko przygotować, przetłumaczyć i nagrać komunikaty, ale także zebrać środki na wszystkie te przedsięwzięcia. Na całość projektu potrzeba docelowo 40 tys. zł. Każdy, kto chciałby wesprzeć ten nietuzinkowy pomysł młodzieży, może kontaktować się mailowo poprzez adres 810@slo.wodna.edu.pl.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama