reklama
reklama

Red Light w Łodzi. Dwie sekundy na przejazd na czerwonym świetle. Prawda, czy mit?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MK, UMP

Red Light w Łodzi. Dwie sekundy na przejazd na czerwonym świetle. Prawda, czy mit? - Zdjęcie główne

Red Light daje dwie sekundy, na przejazd na czerwonym świetle?  | foto MK, UMP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź System Red Light rejestrujący wykroczenia polegające na przejeździe przez skrzyżowanie na czerwonym świetle nadal budzi wśród łódzkich kierowców ogromne emocje. Obiegowa opinia mówi, o tak zwanym prawie dwóch sekund, podczas których kierowcy mogą jeszcze jechać na czerwonym świetle. Czy to prawda?
reklama

W ciągu 2023 roku wszystkie systemy Red Light zamontowane na skrzyżowaniach w kraju odnotowały w sumie ponad 44 tys. wykroczeń. Tylko w Łodzi na jednym skrzyżowaniu, na którym działał wówczas system detekcji (ulica Drewnowska i aleja Włókniarzy) kamery uchwyciły w ciągu zaledwie miesiące blisko 3 tys. takich przewinień. 
Przeciwnicy systemu zwracali uwagę, że Red Light paradoksalnie, zamiast uspokoić ruch, będzie przyczyniał się do zwiększonej ilości kolizji i wypadków. Koronnym argumentem przemawiającym na korzyść tej tezy ma być tak zwana reguła dwóch sekund. 

W dwie sekundy przez skrzyżowanie?

Reguła 2 sekund odnosi się do sposobu kalibracji systemu, który uruchamia się dopiero w 2 sekundy po zapaleniu czerwonego światła na skrzyżowaniu. Zdaniem przeciwników systemu kierowcy, którzy wiedzą o tym fakcie, chcąc przejeżdżać przez skrzyżowanie, zamiast zwalniać, przyspieszają, co powoduje dodatkowe zagrożenie.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego w Warszawie, wielokrotnie potwierdzał, że systemy działające na polskich skrzyżowaniach, są faktycznie ustawione w taki sposób. 

- Dzięki temu kierowca wjeżdżający na żółtym świetle, nawet gdy zmieni się ono na czerwone, nie otrzyma mandatu – wyjaśniał Rzecznik Prasowy GITD Wojciech Król.

Rozwiązanie przeznaczone jest więc dla tych kierowców, którzy na żółtym świetle musieliby rozpocząć ostre hamowanie, by nie dostać się na skrzyżowanie. Nie odnosi się ono w żadnym przypadku do kierowców, którzy wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Tyle mówi teoria, a jak wygląda to w praktyce?

W praktyce przejazd na czerwonym w ciągu dwóch sekund jest to oczywiście możliwy. 

Jednak zakładając, że odległość pomiędzy sygnalizatorami wynosi około 20 m, pojazd musiałby wjechać na nie z prędkością co najmniej 72 km na godzinę. 

Są oczywiście kierowcy, którzy pokuszę się o tak nieodpowiedzialne rozwiązanie, jednak większość na widok żółtego światła po prostu hamuje.

Warto przypomnieć, na każdym mandacie pochodzącym z systemu Red Light znajdziemy czas, jaki upłynął od wykrycia zapalenia się czerwonego światła, do momentu wykonania zdjęcia.

 

Czytaj też: 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama