Polska, jako jedyny kraj w Unii Europejskiej wciąż zwleka z deklaracją osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku – PGE i rząd wytrwale milczą w tej sprawie. Jeśli Bełchatów przystąpiłby do projektu transformacji regionów węglowych, to zaraz po Śląsku stałby się drugim beneficjentem funduszy z Unii Europejskiej.
!reklama!
W „zielonych” inwestycjach może powstać nawet 61 tys. miejsc pracy – sześć razy więcej, niż jest zatrudnionych obecnie przy wydobywaniu i spalaniu węgla brunatnego w bełchatowskiej elektrowni. Najwięcej miejsc pracy – prawie 25 tys. – może powstać przy termomodernizacji budynków. Kolejne 19,5 tys. – przy energii słonecznej wielkoskalowej.
Przy mniej konserwatywnych założeniach, uwzględniając inne źródła finansowania publicznego a także wsparcie sektora prywatnego, liczba miejsc pracy może zwiększyć się kilkukrotnie. Jak podaje think tank, potencjał techniczny samych „zielonych” inwestycji w województwie łódzkim jest ogromny i wynosi nawet 186 mld zł. Nie musi to więc oznaczać zagrożenia dla pracowników PGE. Dane są wynikiem analiz na podstawie raportów Komisji Europejskiej, której szacunki odnoszą się do ilości miejsca, którą można przeznaczyć na wiatraki lub fotowoltaikę w regionie.
Oczywiście – takich profitów nie uzyskamy nie dając nic od siebie. Po pierwsze Polska musi zdeklarować się do uzyskania neutralności klimatycznej do 2050 roku. Ta deklaracja sprawiłaby, że do Łodzi popłynie cały kapitał z tzw. Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji, czyli 13 mld zł, a nie tylko połowa wspomnianej kwoty. Po drugie województwo łódzkie musi przygotować Terytorialny Plan Transformacji Energetycznej i przekazać go Komisji Europejskiej do końca 2020 r.
Unia Europejska gwarantuje wsparcie rozwoju przyjaznych środowisku miejsc pracy i zielonych technologii. W zamian jednak oczekuje zaprzestania spalania węgla, którego skutki w istotny sposób przyczyniają się do postępujących zmian klimatycznych.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.