Reklama

Reklama

Region łódzki stanie się beneficjentem funduszy unijnych, jeśli podejmiemy walkę ze zmianami klimatu. Czego wymaga od nas Unia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Region łódzki stanie się beneficjentem funduszy unijnych, jeśli podejmiemy walkę ze zmianami klimatu. Czego wymaga od nas Unia?  - Zdjęcie główne

Region łódzki stanie się beneficjentem funduszy unijnych, jeśli podejmiemy walkę ze zmianami klimatu. Czego wymaga od nas Unia? (fot. kwbbelchatow.pgegiek.pl)|Wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Istnieje wiele powodów, dla których należy podjąć decyzję dotyczące przyszłości bełchatowskiej kopalni – coraz droższe wydobycie, kurczące się złoża, łamanie norm dopuszczalnej emisji dwutlenku węgla. Jakie są alternatywy dla kopalni?

Reklama

Polska, jako jedyny kraj w Unii Europejskiej wciąż zwleka z deklaracją osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 rokuPGE i rząd wytrwale milczą w tej sprawie. Jeśli Bełchatów przystąpiłby do projektu transformacji regionów węglowych, to zaraz po Śląsku stałby się drugim beneficjentem funduszy z Unii Europejskiej.

!reklama!

W „zielonych” inwestycjach może powstać nawet 61 tys. miejsc pracy – sześć razy więcej, niż jest zatrudnionych obecnie przy wydobywaniu i spalaniu węgla brunatnego w bełchatowskiej elektrowni. Najwięcej miejsc pracy – prawie 25 tys. – może powstać przy termomodernizacji budynków. Kolejne 19,5 tys. – przy energii słonecznej wielkoskalowej.

Przy mniej konserwatywnych założeniach, uwzględniając inne źródła finansowania publicznego a także wsparcie sektora prywatnego, liczba miejsc pracy może zwiększyć się kilkukrotnie. Jak podaje think tank, potencjał techniczny samych „zielonych” inwestycji w województwie łódzkim jest ogromny i wynosi nawet 186 mld zł. Nie musi to więc oznaczać zagrożenia dla pracowników PGE. Dane są wynikiem analiz na podstawie raportów Komisji Europejskiej, której szacunki odnoszą się do ilości miejsca, którą można przeznaczyć na wiatraki lub fotowoltaikę w regionie.

Oczywiście – takich profitów nie uzyskamy nie dając nic od siebie. Po pierwsze Polska musi zdeklarować się do uzyskania neutralności klimatycznej do 2050 roku. Ta deklaracja sprawiłaby, że do Łodzi popłynie cały kapitał z tzw. Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji, czyli 13 mld zł, a nie tylko połowa wspomnianej kwoty. Po drugie województwo łódzkie musi przygotować Terytorialny Plan Transformacji Energetycznej i przekazać go Komisji Europejskiej do końca 2020 r.

Unia Europejska gwarantuje wsparcie rozwoju przyjaznych środowisku miejsc pracy i zielonych technologii. W zamian jednak oczekuje zaprzestania spalania węgla, którego skutki w istotny sposób przyczyniają się do postępujących zmian klimatycznych.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy