Reklama

Reklama

Religia w łódzkich szkołach. Przygoda dzieci z katechezą najczęściej kończy się po podstawówce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Religia w łódzkich szkołach. Przygoda dzieci z katechezą najczęściej kończy się po podstawówce - Zdjęcie główne

Religia w łódzkich szkołach. Przygoda dzieci z katechezą najczęściej kończy się po podstawówce TuŁódź Łódź Wiadomości łódzkie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Jak wynika z najnowszych danych Urzędu Miasta Łodzi, 36257 na 60778 uczniów łódzkich szkół jest zapisanych na katechezę w szkole. To około 60%. Zdecydowana większość z nich do uczniowie szkół podstawowych.

Reklama

Dane Urzędu Miasta Łodzi nie pozostawiają złudzeń. W Łodzi ogólna przewaga decyzji o uczestnictwie w katechezie to zasługa szkół podstawowych. Zapisanych na religię jest aż 75% uczniów podstawówek, czyli 29750 dzieci z 39549. 

!reklama!

Zupełnie inaczej ta statystyka wygląda, kiedy przyjrzymy się szkołom średnim. W łódzkich liceach ogólnokształcących na religię jest zapisanych 4461 z 12689 uczniów, czyli jedynie 35% młodzieży. Natomiast w miejskich technikach oraz w branżówkach na religię jest zapisanych 2046 z ogółem 8543 uczniów, czyli 24%.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że zgodnie z prawem religia nie jest przedmiotem obowiązkowym. W związku z tym, uczeń może, zamiast religii, uczęszczać na etykę (również nieobowiązkową), chodzić na oba nieobowiązkowe przedmioty lub też nie musi przychodzić na żaden z nich.

Ta ostatnia opcja jest najchętniej wybieraną wśród uczniów liceów, techników i szkół branżowych w Łodzi. Decyzję o unikaniu i katechezy i etyki w roku szkolnym 2020/2021 podjęło 7623 uczniów z miejskich ogólniaków (60%) i 6334 uczniów techników oraz branżówek (74%). 

Przypomnijmy, że religia po szkół w Polsce wróciła na mocy instrukcji Ministra Edukacji Narodowej z 30.08.1990 r. Obecnie prawo organizacji zajęć katechetycznych w placówkach szkolnych gwarantowane jest przepisem art. 53 ust. 4 Konstytucji:

Art. 53.4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.

źródło: Urząd Miasta Łodzi

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy