Remont kanału ogólnospływowego rozpoczął się w poniedziałek 19 sierpnia.
Kiedy koniec utrudnień na ulicy Nowomiejskiej w Łodzi?
Prace były wykonywane w ciągu ulicy Nowomiejskiej, a to sprawiło, że swoja trasę musiały zmienić tramwaje linii 45 – zamiast przez plac Wolności skierowano je przez Franciszkańską i Wojska Polskiego.
- Prace są wykonywane metodą bezwykopową w technologii tzw. "rękawa” i zakończą się w tym tygodniu. Te roboty nie wymagają wykopów, nie ingerują w nawierzchnię, ale wymuszają użycie ciężkiego sprzętu, który często łatwiej jest ustawić bez kolizji innego sprzętu i innych prac
- informował o remoncie Michał Śmiechowicz, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.
O udanym zakończeniu remontu łódzkie wodociągi poinformowały w poniedziałek 26 sierpnia w mediach społecznościowych.
Zgodnie z planem, od wtorku 27 sierpnia ulica Nowomiejska będzie ponownie w pełni przejezdna, także dla tramwajów.
- Od jutra koniec z utrudnieniami w ruchu na ulicy Nowomiejskiej. Pracownicy ZWiK zakończyli remont kanału przebiegającego pod torowiskiem. W centrum miasta szczególnie narażone na uszkodzenia są kamionkowe kanały przebiegające pod torami tramwajowymi
- pisze Łódzka Woda Najlepsza, profil ZWiK w social-mediach.
I dodaje:
- W rejonie Nowomiejskiej dodatkowo występuje bardzo wysoki poziom wód gruntowych (dolina rzeki Łódki). Przedostawały się one do wnętrza kanału powodując liczne wapienne nacieki - konieczne było uszczelnienie ścian kolektora.
Do wyremontowania było prawie pół kilometra kanału, który wymagał uszczelnienia i wzmocnienia.
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi kończy remont kanału na Nowomiejskiej
ZWiK podkreśla, że remont ten nie tylko nie wymagał rozkopywania ulicy ciężkim sprzętem, ale także nie doprowadził do wstrzymania odpływu ścieków dla mieszkańców.
- Konstrukcję blisko 400-metrowego kanału uszczelniono i wzmocniono rurą z włókna szklanego. Ta metoda renowacji nie wymaga rozkopywania ulic, używania ciężkiego sprzętu i odcinania mieszkańcom odpływu ścieków z mieszkań do kanalizacji. Naprawa odbywa się w kilku etapach
- podaje ZWiK.
Jak działa remont metodą na tzw. „rękaw”?
- Do kanału pracownicy wprowadzają elastyczny rękaw. Następnie nadmuchuje się go jak balon - sprężonym powietrzem. Potem przez rękaw przeciąga się lampy ultrafioletowe, których światło utwardza ściany rękawa. Na koniec, pod ziemię trafia zdalnie sterowany robot, który wywierca w rękawie otwory w miejscach, gdzie są przyłącza kanalizacyjne z budynków. Trwałość rękawów szacowana jest na około 50 lat.
Jeszcze w 2024 roku do remontu zostaną przeznaczone także kanały pod ulicą Wschodnią, Lodową, Podmiejską, Milionową, Kilińskiego, przy Bałuckim Rynku oraz przy pl. Zwycięstwa i pl. Dąbrowskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.