Rewitalizacja ulicy Wschodniej w Łodzi
!reklama!Przebudowa ulicy Wschodniej oraz stojących przy niej kamienic jest jednym z projektów Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. W ramach prac położona została nowa nawierzchnia, ułożono chodniki, wyniesiono skrzyżowania, zbudowano dojazdy do posesji i wytyczono miejsca parkingowe.
W 2020 roku miasto oddało do użytkowania dwie gruntownie wyremontowane kamienice przy ulicy Wschodniej 24 i 42. Do 2022 roku zostanie wyremontowanych łącznie 8 kamienic za łączną kwotę ponad 67 mln złotych.
To nie koniec zmian na jednej z najbardziej zaniedbanych dotąd ulic w centrum Łodzi. Na ulicy Wschodniej zasadzono kilkadziesiąt drzew, setki ozdobnych krzewów, ustawiono ławki, zostały wyznaczone miejsca parkingowe. Pojawiło się też nowe oświetlenie ulicy.
Imprezy, wydarzenia i nowe ciekawe miejsca na ul. Wschodniej w Łodzi
Miasto planuje do końca 2021 roku organizację kilkudziesięciu imprez kulturalnych na ul. Wschodniej. Będą to pikniki sąsiedzkie, animacje rodzinne i warsztaty tematyczne.Jednym z miejsc tych aktywności będzie biblioteka „Odyseja”, mieszcząca się przy ul. Wschodniej 42. Biblioteka rozpoczęła działalność w listopadzie 2020 roku w zrewitalizowanej kamienicy.
– Biblioteka jest jednym z najciekawszych elementów projektu tej rewitalizacji. To nie tylko miejsce, w którym się wypożycza książki. Pełni ono również rolę społeczną i edukacyjną. Przed rewitalizacją prowadzono w tym miejscu warsztaty dla dzieci i młodzieży mieszkającej w okolicznych kamienicach. Wybudowaliśmy dla biblioteki dodatkowe, wielofunkcyjne, multimedialne pomieszczenie o powierzchni ponad 60 m.kw. Ponadto przystosowaliśmy podwórze do prowadzenia warsztatów z dziećmi, gdzie pojawił się plac zabaw oraz zieleń – dodaje Lech Grabski, projektant rewitalizacji kamienicy
W bibliotece „Odyseja” znajduje się sala dla dzieci, sala multimedialna oraz warsztatowa. Jej przestrzenie są przystosowane do organizacji spotkań i pokazów filmowych. Biblioteka ma ponad 200 m kw., na półkach mieści się około 7 tysięcy książek i audiobooków. Dodatkowym atutem jest piękne podwórko z drewnianą altaną, które w sezonie z pewnością będzie wykorzystywane podczas akcji plenerowych.
Wiosną w okolicy biblioteki „Odyseja”, w ścisłej współpracy z lokalną społecznością organizowane będą spotkania dla mieszkańców. Efektem tych spotkań będzie przygotowanie i przeprowadzenie przez nich co najmniej 5 własnych mikrodziałań rewitalizacyjnych, zgodnie ze zgłoszonymi pomysłami i potrzebami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.