Reklama

Reklama

Rowery Łódź. Identyfikatory dla rowerów? Ubezpieczenie OC dla rowerzystów? LDZ Zmotoryzowani Łodzianie nie dają za wygraną

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rowery Łódź. Identyfikatory dla rowerów? Ubezpieczenie OC dla rowerzystów? LDZ Zmotoryzowani Łodzianie nie dają za wygraną - Zdjęcie główne

Rowery Łódź. Identyfikatory dla rowerów? Ubezpieczenie OC dla rowerzystów? LDZ Zmotoryzowani Łodzianie nie dają za wygraną (fot. Canva)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rowery Łódź. Aktywiści z grupy LDZ Zmotoryzowani Łodzianie skierowali na początku czerwca pismo do Ministerstwa Infrastruktury z apelem o przywrócenie obowiązku rejestrowania rowerów. Odpowiedź rządzących była odmowna. To jednak nie zraziło Zmotoryzowanych, którzy wystosowali kolejne pismo. Tym razem do Ministerstwa Finansów.

Reklama

Rowery Łódź. LDZ Zmotoryzowani Łodzianie za obowiązkiem rejestrowania rowerów

Zdaniem inicjatorów akcji, czyli osób zrzeszonych w grupie LDZ Zmotoryzowani Łodzianie, przepisy powinny być równe dla wszystkich, a anonimowość na drodze publicznej nie powinna mieć miejsca.

!reklama!

Dlatego też aktywiści z Łodzi wystosowali do resortu infrastruktury pismo, w którym zwrócili się z prośbą o wprowadzenie dodatkowych uregulowań prawnych dla właścicieli rowerów i hulajnóg. Mowa o obowiązku zamontowania tablic rejestracyjnych.

- Użytkownicy rowerów i hulajnóg nie mogą pozostać anonimowi, ponieważ korzystają pełnej infrastruktury rowerowej. Przecież w przypadku gdy łamią prawo, policja i straż miejska nie mogą ich nawet zidentyfikować – tłumaczy szef stowarzyszenia LDZ Zmotoryzowani Łodzianie Jarosław Kostrzewa.

W odpowiedzi otrzymali odpowiedź, z której wynika, że Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje w tym zakresie zmian w prawie o ruchu drogowym, ponieważ „przepisy w wystarczającym stopniu regulują zasady ruchu na drogach publicznych w przedmiotowym zakresie”.

Polecamy: Rowery Łódź. LDZ Zmotoryzowani Łodzianie chcą wprowadzić tablice rejestracyjne dla rowerów

Rowery Łódź. LDZ Zmotoryzowani Łodzianie chcą wprowadzenia obowiązkowego OC dla rowerzystów

Odmowna odpowiedź ze strony Ministerstwa Infrastruktury nie zraziła łódzkich aktywistów. Postanowili oni zwrócić się z kolejnym apelem do Ministerstwa Finansów, wnosząc o obowiązek zakupienia OC dla rowerzystów i użytkowników hulajnóg.

„Wnosimy o wprowadzenie dodatkowych uregulowań prawnych dla właścicieli hulajnóg/rowerów celem ich jednoznacznej identyfikacji - to jest wprowadzenie obowiązku wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla pojazdów poruszających się infrastrukturą publiczną […] A także nałożyć obowiązek na firmy ubezpieczeniowe do wydania numerów identyfikacyjnych dla tych pojazdów” - czytamy w piśmie skierowanym do Ministerstwa Finansów. 

Fakty są takie, że rowerzyści nie są obecnie w żaden sposób kontrolowani. Jeśli jesteś osobą dorosłą, nie potrzebujesz żadnych specjalnych uprawnień, aby jeździć rowerem i nie musisz jeździć w kasku. Co więcej, rowery nie podlegają przeglądom.

Temat wzbudza duże emocje nie tylko w Łodzi, ale w całej Polsce. Kilka minut poświęcono mu w programie „Pytanie na Śniadanie” w TVP2.

- Wsłuchując się w samych rowerzystów, troszkę zmieniliśmy nasz pomysł - komentował na antenie TVP2 Jarosław Kostrzewa, lider Stowarzyszenia LDZ Zmotoryzowani Łodzianie.

- Nasze prawo jest archaiczne. Ministerstwo Infrastruktury podpiera się przepisem z 1999 roku i mówi, że nie można zamontować tablic rejestracyjnych na rowery. Chcemy więc, by wprowadzić identyfikatory, które powinien dawać ubezpieczyciel. Chodzi nam więc poniekąd o tablice, tylko trochę inaczej nazwane - dodał Jarosław Kostrzewa.

Łódzcy aktywiści czekają teraz na odpowiedź z Ministerstwa Finansów. Mają nadzieję, że ten resort nieco przychylniej spojrzy na ich apel i pochyli się nad podnoszoną przez nich sprawą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy