reklama
reklama

Ruina stanie się perełką? Kamienica przy Piotrkowskiej 118 do remontu [zdjęcia I wizualizacje]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ruina stanie się perełką? Kamienica przy Piotrkowskiej 118 do remontu [zdjęcia I wizualizacje] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW tej kamienicy do remontu jest wszystko. Potrzebne są nowe instalacje, konieczne jest wzmocnienie stropów oraz fundamentów. Odrestaurować trzeba także klatki schodowe. Mowa o Piotrkowskiej 118. Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi zapowiada, że jeszcze w wakacje rozpocznie się jej modernizacja. Wartość zadania to blisko 30 mln zł. Budynek z ciekawą historią ma odzyskać dawny blask.
reklama

Kamienica Juliusza Szulca w Łodzi - historia

Na początek trochę historii. Właścicielem posesji przy Piotrkowskiej 118 był w latach 80. XIX wieku Juliusz Szulc. Wówczas od frontu znajdował się jednopiętrowy neoklasyczny murowany budynek. Drugie piętro zostało dobudowane około 1891 roku. Zaprojektował je architekt Ignacy Markiewicz.

Od 1890 roku znajdowała się w tym miejscu fabryka wag i odważników Ernesta Jakubka. W kamienicy funkcjonował dział administracji Fabryki Wyrobów Jedwabnych i Przędzalni Zgrzebnej Grzegorza Szapowała (fabryka mieściła się przy ulicy Kilińskiego 230/232). 

W podwórzu przy Piotrkowskiej 118 od 1895 roku znajdowała się synagoga. Przeniesiono z Piotrkowskiej 107. To był prywatny dom modlitwy, który powstał z inicjatywy Henocha Bryczkowskiego. Niestety został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej.

reklama

Piotrkowska 118 do remontu - zakres prac

Jak widać na zdjęciach, stan posesji przy Piotrkowskiej 118 nie jest najlepszy. Za to plany są ambitne. W budynku powstanie: 14 mieszkań komunalnych, 1 biuro, kilkanaście lokali usługowych oraz 2 pracownie artystyczne.

- Budynki zostaną gruntownie wyremontowane od piwnic po dachy. Wnętrza kamienicy zostaną przebudowane i odnowione, ale to nie wszystko - dawny blask odzyska również elewacja. Dużą atrakcją będzie podwórko, które zostanie uporządkowane i zmieni się w atrakcyjną przestrzeń do odpoczynku – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. 

reklama

W pierwszym etapie remontu zostanie zabezpieczony teren budowy. Przewidziano także demontaż oraz niezbędne rozbiórki. W kolejnej części zaplanowano prace instalacyjne i konstrukcyjne.

W ramach zadania przebudowanie zostanie także podwórze. Zmieni się w zielony pasaż, który prowadzić będzie do fabryk przy ul. Sienkiewicza 61 i 63. O ich remontach pisaliśmy w artykule: "Pofabryczne budynki w Łodzi są atrakcją dla urbexowców. Miasto chce je wyremontować"

W parterze Piotrkowskiej 118 pojawi się nowa brama, którą będzie można dojść do pasażu Schillera i dalej do parku Sienkiewicza, placu Komuny Paryskiej oraz ul. Tuwima. 

reklama

Podwórze zyska też nasadzenia. Pojawią się tu potężne drzewa: klon, lipa i topola. Zaplanowano oświetlenie terenu i nowych miejsc parkingowych. Zarząd Inwestycji Miejskich dopina teraz formalności. Lada moment ma zostać podpisana umowa z wykonawcą.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama