Reklama

Reklama

Rząd chce wprowadzić maksymalną marżę na maseczki. Znamy szczegóły regulacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rząd chce wprowadzić maksymalną marżę na maseczki. Znamy szczegóły regulacji  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji rozporządzenie dot. marż na maseczki chroniące przed COVID-19.

Reklama

!reklama!

Ochrona konsumentów przed zawyżaniem przez sprzedawców cen maseczek – to najważniejszy cel rozporządzenia, którego projekt Ministerstwo Rozwoju skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Rozporządzenie określa maksymalne marże hurtowe i detaliczne nakładane w sprzedaży maseczek stosowanych do zakrywania ust i nosa, które nie są jednocześnie wyrobami medycznymi.

„Naszym głównym celem jest ochrona konsumentów przed ewentualnymi nieuczciwymi praktykami rynkowymi, polegającymi na zawyżaniu ceny sprzedaży tych produktów w stosunku do cen sprzed okresu epidemii. Oznacza to, że przedsiębiorstwa (dystrybutorzy, pośrednicy sprzedawcy) sprzedające maseczki, będą musiały uwzględnić ograniczenia cenowe” – informuje MR.

Podstawę prawną dla Ministra Rozwoju do wydania takiego rozporządzenia stanowi ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Maksymalna marża w hurcie miałaby wynosić 8 proc. ceny zbytu maseczek. Z kolei marża detaliczna ma być powiązana z ceną hurtową konkretnego produktu i mieścić się w przedziale od 5 proc. do 50 proc., w zależności od ceny. Przedziały prezentują się w następujący sposób:

  • 0-3: 50%
  • 3,01-5: 40%
  • 5,01-7: 30%
  • 7,1-10: 20%
  • 10,1-15: 10%
  • powyżej 15: 5%
Źródło: MR, Rządowe Centrum Legislacji

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy