Reklama

Reklama

Samochody miejskie na minuty. Nowy operator! Co wnosi na łódzki rynek?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Samochody miejskie na minuty. Nowy operator! Co wnosi na łódzki rynek? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od blisko dwóch lat po Łodzi można poruszać się samochodami osobowymi, które można wypożyczać na minuty. Łodzianie przyzwyczaili się do aut miejskich i często można je spotkać na ulicach. Na rynku łódzkiego „carsharingu” niedawno pojawił się nowy operator.

Reklama

Wynajem samochodu w Łodzi

Przez większość czasu w Łodzi można było spotkać samochody na minuty jedynie z logiem „Easyshare”, czyli hybrydowe Toyoty Yaris z automatyczną skrzynią biegów. Ilość pojazdów sukcesywnie się rozrastała (ostatnio na przełomie stycznia i lutego), dlatego obecnie do dyspozycji użytkowników jest blisko 250 takich samochodów. Z końcem lutego „carsharing” umożliwia także firma „Panek”. Do dyspozycji Łodzian jest nieco ponad 25 samochodów, w większości są to podobne -jak w „Easyshare” -  hybrydowe Toyoty Yaris. Zarówno korzystanie z „Easyshare” jak i usług wypożyczalni „Panek” działa na podobnych zasadach – przez aplikację mobilną.

!reklama!

„Easyshare” w Łodzi, „Panek” także w Pabianicach, Rzgowie i Zgierzu

Znany w Łodzi, Poznaniu i Trójmieście – „Easyshare” - rozrasta się w bardzo szybkim tempie, ostatnio flotę poszerzono o kilkadziesiąt nowych samochodów. Pewna rzecz pozostaje jednak wciąż niezmienna – pojazdów nie można oddawać w Zgierzu, Pabianicach i na terenie łódzkiej Rudy Pabianickiej. Inaczej sytuacja kształtuje się w korzystaniu z firmy „Panek” – strefa oddawania pojazdów obejmuje większą część Łodzi, a samochody, bez dodatkowych kosztów, można zostawić także w podłódzkich Pabianicach, Zgierzu czy nawet Rzgowie. Firma, pomimo dość późnego wejścia na łódzki rynek, ma już doświadczenie w podobnej dziedzinie – jej pojazdy można znaleźć i wypożyczyć w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie. Z uwagi na dłuższą obecność w tych miastach można tam wypożyczać też inne pojazdy niż Toyoty Yaris, m.in.: Seaty Arona, Toyoty Corolle, Smarty czy Mercedesa GLA200.

„Easyshare” w niewielkim stopniu lepszy cenowo, „Panek” oferuje specjalne bonusy!

Choć ceny w obu firmach kształtują się podobnie – w porównaniu korzystniej wypada „Easyshare”. Obaj operatorzy oferują następujące stawki - 0,80 zł za przejechany kilometr i 0,50 zł za przejechaną minutę. Cena różni się jednak w przypadku postoju. „Panek” za minutę postoju zabiera 20 groszy (bez względu na porę dnia), a „Easyshare” w zależności od godziny – 10 groszy lub 1 grosz (w przypadku postoju w godzinach: 22:00-7:00). Aplikacja „Panek” oferuje także specjalne bonusy – zarówno dla nowych i stałych użytkowników.

Na mapie oprócz dostępnych pojazdów widnieją także dodatkowe opcje, które rozliczane są poza zwykłym rachunkiem za przejazd:

  • tankowanie samochodu: 10 zł za usługę,
  • mycie pojazdu: 40 zł za usługę,
  • promocyjna cena „carsharingu”: 0,49 zł za kilometr (pozostałe ceny bez zmian).

Rejestracja w aplikacjach, weryfikacja dokumentów i prawa jazdy

Aby dołączyć do społeczności „carsharingu” - przy rejestracji należy zrobić zdjęcie swojego prawa jazdy i dowodu osobistego, następnie odbywa się ich weryfikacja. Co ważne – korzystanie z aplikacji „Panek” wiąże się jedynie z posiadaniem ważnych dokumentów, „Easyshare” wymaga natomiast prawa jazdy, które ważne jest od minimum pół roku.

Obsługa aplikacji i wypożyczanie samochodów

Obie aplikacje są intuicyjne i proste w obsłudze, obowiązują w nich podobne zasady. Aby wypożyczyć pojazd należy zarezerwować go w aplikacji na 15 minut przed rozpoczęciem wynajmu. Kolejnym krokiem jest ocena wizualna pojazdu z zewnątrz i sprawdzenie czystości w środku. W przypadku „Easyshare” przy zauważonych uszkodzeniach bądź brudnym wnętrzu należy załączyć zdjęcie wraz z opisem mankamentu. „Panek” oferuje nieco prostsze rozwiązanie – uszkodzenia opisane są przy rozpoczęciu wynajmu, a jeśli występują nowe – należy dodać je do listy. Stan czystości pojazdu zaznacza się przez wybór odpowiedniej ikony (zadowolona, przeciętna, niezadowolona). Po dopełnieniu formalności można wyruszyć w trasę. Przejazd należy zakończyć w określonej strefie, w przeciwnym razie zostanie naliczona dodatkowa opłata. Obie firmy pozwalają na parkowanie pojazdu w strefach płatnego parkowania, dlatego nie należy obawiać się o dodatkowe koszty. Firma „Panek” przestrzega jednak w aplikacji, że pozostawienie źle zapakowanego samochodu skutkuje karą wyznaczoną przez funkcjonariuszy Policji bądź Straży Miejskiej. Dodatkową opcją, którą oferują obie firmy „carsharingowe” jest wypożyczenie samochodu na doby lub pozostawienie auta bez kończenia wynajmu (przykładowo: podczas zakupów czy krótkiego postoju). W takiej sytuacji naliczana jest opłata minutowa za postój – 20 groszy w aplikacji „Panek” i 10 groszy (lub 1 grosz w godzinach nocnych) w „Easyshare”.

„Carsharing” alternatywą dla komunikacji miejskiej i taksówek?

Idea współdzielenia samochodów przyjęła się w Łodzi bardzo dobrze. Świadczy o tym, przykładowo, częste pojawianie się pojazdów w różnych lokalizacjach. Jak każde tego typu rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Długotrwałe korzystanie z aplikacji „Easyshare” lub „Panek” pokazuje, że wypożyczony przez nas wcześniej samochód – nie zawsze będzie na nas czekać, a wybierając opcję „carsharingu” w godzinach szczytu – więcej zapłacimy za stanie w korkach niż faktyczną jazdę. W godzinach szczytu idealnie sprawdzają się tramwaje, które w większości przypadków nie stoją w korkach. Do zalet wypożyczania aut na minuty można zaliczyć przede wszystkim ich cenę. W porównaniu do korzystania z usług taksówkarzy bądź aplikacji Uber, Bolt czy FreeNow bardziej opłaca się wypożyczyć auto na minuty i cieszyć się przyjemnością jazdy samochodem hybrydowym. Dostępne w Łodzi Toyoty Yaris świetnie sprawdzają się poza godzinami szczytu i weekendy – za stosunkowo niewielką cenę – pozwalają sprawnie przedostać się do wyznaczonego przez nas celu w mieście.

Po Łodzi jeździ obecnie prawie 280 samochodów z logiem „Easyshare” lub „Panek". Samochody można wypożyczać całodobowo i oddawać na terenie prawie całej Łodzi, a także łódzkiej aglomeracji. Wypożyczając auta pamiętajmy jednak, że nie są one całkowicie „nasze” i należy o nie odpowiednio dbać. Warto także mieć na uwadze stały monitoring pojazdu i bieżącą ocenę jazdy – każda trasa jest dokładnie rejestrowana, a notoryczne łamanie przepisów i niestosowanie się do zasad skutkuje blokadą konta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy