Reklama

Reklama

Sąsiedzi ze Śródmieścia są pionierami! Wkrótce w Łodzi powstanie więcej ogródków społecznych

Opublikowano: śr, 5 maj 2021 14:56
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Społeczne ogrody warzywne w Łodzi  to wspólna akcja Łodzi i Zespołu Szkół Rzemiosła. Do końca maja można się zgłaszać do programu i dostać wsparcie w założeniu własnego ogrodu. Kto i na jakich zasadach może wziąć udział w inicjatywie?

Społeczne ogródki w Łodzi? Teraz będzie to możliwe

!reklama!

Inicjatywa powstała dzięki połączonym siłom Zespołu Szkół Rzemiosła oraz łódzkiego magistratu.

- Miasto rozpoczyna z Zespołem Szkół Rzemiosła z Żubardzkiej 2, specjalizującym się m.in. w ogrodnictwie, akcję zakładania ogrodów. W ten sposób wpisujemy się
w działania edukacyjne mieszkańców jak i dla uczniów tejże szkoły. Opieka nad ogrodami będzie częścią zajęć praktycznych dla nich, a zajęcia takie są integralną częścią nauki zawodu -
mówi Anna Wierzbicka dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

Wspólna akcja Urzędu Miasta i Zespołu Szkół Rzemiosła, będzie polegała na zorganizowaniu co najmniej 15 ogrodów społecznych: 

zapewnieniu materiału roślinnego, sadzonek warzyw, ziół i ewentualnie owoców, które mogą być z powodzeniem siane lub sadzone w czerwcu (uwzględniając max kwotę 2 tyś zł na jeden ogród), zapewnieniu niezbędnych materiałów do budowy ogrodów w tym odpowiedniej do upraw ziemi, podłoża, nawozu, ewentualnych skrzynek, rozsad i narzędzi a także przeprowadzeniu warsztatów i szkolenia w czasie zakładania ogrodów społecznych kierowanych do mieszkańców, wnioskodawców dla których ogrody zostaną przygotowane a następnie nadzorowaniu upraw i pomoc w utrzymaniu ogrodów społecznych/warzywnych w odpowiedniej kondycji z zaangażowaniem uczniów szkoły w celu uzyskania umiejętności praktycznych.  Zadaniem mieszkańców będzie dbanie o ogród, podlewanie i pielęgnacja oraz korzystanie z upraw.

Sprawdź również: Matura 2021 w Łodzi. Maturzyści zadowoleni z zadań na matematyce. Niektórzy rozwiązali je na długo przed czasem [zdjęcia]

 Pierwsze społeczne ogrody w Łodzi już powstały!

- Społeczne ogrody warzywne to sposób na ekologiczne uprawy miejskie i doskonała okazja do integracji sąsiedzkiej, wymiany doświadczeń, aktywności na powietrzu -dodaje Agnieszka Pietrzak z Wydziału Kształtowania Środowiska.

- Pierwszy ogród warzywny powstał z inicjatywy sąsiadów z Senatorskiej 50/52, którzy już przed majówką rozpoczęli swoje ekologiczne uprawy ze wsparciem Miasta. Kolejny ogród planujemy we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Radogoszcz Wschód. Na kolejne zgłoszenia czekamy do 31 maja – dodaje Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

- Cieszę się, że Miasto odpowiedziało na nasz apel i wesprze naszą inicjatywę
w zakresie stworzenia ogrodu warzywnego spółdzielczego,
który tu jest częścią większego projektu zagospodarowania przestrzeni około trzech tysięcy m2. Jest to nasz kolejny pomysł na integrację mieszkańców, zależy nam aby osiedle nie było tylko sypialną ale i fajnym miejscem do życia” –
podkreśla  Jacek Pawłowski, prezes Zarządu SM Radogoszcz Wschód

Wydział Kształtowania Środowiska czeka na chętnych mieszkańców, sąsiadów, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i innych, którzy przyślą zgłoszenie na [email protected] do 31.05.2021.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.