Reklama

Reklama

Śmieci Łódź. Łodzianie chcą czystego miasta. Zadbać o to ma straż miejska wyposażona w nową „broń” [zdjęcia]

Opublikowano: pon, 12 lip 2021 14:40
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Śmieci Łódź. Straż miejska otrzymała nową broń w walce o czystą Łódź. Mowa o trzydziestu fotopułapkach, które zostały zakupione ze środków z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Sprzęt wykorzystywany będzie na terenie całej Łodzi, a łodzianie mogą sami zgłaszać, gdzie taka pułapka na śmiecących powinna zawisnąć.

Śmieci Łódź. Nowe fotopułapki pomogą w walce z dzikimi wysypiskami

W ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego łodzianie zdecydowali o zakupie trzydziestu nowych fotopułapek, dzięki którym Straż Miejska w Łodzi będzie mogła skuteczniej działać na rzecz poprawy czystości w naszym mieście. 

!reklama!

- Nowe fotopułapki są świadectwem tego, iż łodzianie dostrzegają problem dzikich wysypisk na terenie naszego miasta. Ich specyfiką jest to, że powstają na trudno dostępnych obszarach Łodzi. Ze względu na to, nie jesteśmy w stanie patrolować ich w sposób stały. Fotopułapki są więc narzędziem, które pozwoli nam na zwiększenie wykrywalności, a co za tym idzie, także większe sankcjonowanie sprawców podrzucania śmieci - mówi Patryk Polit, komendant Straży Miejskiej w Łodzi. 

I dodaje: - Do tej pory mieliśmy kilka fotopułapek, teraz będziemy mieli ich kilkadziesiąt. Oczywiście, nie wskażę miejsc, gdzie będą zamontowane. Będzie to jednak znaczący krok w stronę poprawy czystości w naszym mieście.

Nowe fotopułapki są przystosowana do działania zarówno w ciągu dnia oraz w nocy. Uruchamia się, gdy wyczuje ruch. W okresie dwóch tygodni potrafi zrobić nawet do 7 tysięcy zdjęć, które później strażnicy miejscy przeglądają i na ich podstawie identyfikują osoby, wyrzucające śmieci na dzikie wysypiska.

Polecamy: Śmieci na ul. Żytniej w Łodzi. To nie pierwszy raz, gdy w tym miejscu zalegają odpady. Kto za to odpowiada? [zdjęcia]

Śmieci Łódź. Dzikie wysypiska śmieci problemem łodzian

Liczba nowych dzikich wysypisk śmieci w Łodzi wzrasta niemal co roku w okresie wiosennym. Wówczas, najczęściej na terenach zlokalizowanych na obrzeżach Łodzi, pojawia się mnóstwo odpadów, które tworzą nielegalne wysypiska.

Karą przewidzianą za nielegalne wyrzucanie śmieci jest mandat do wysokości 500 złotych. Istnieje też możliwość, w skrajnych przypadkach, do zgłoszenia sprawy do sądu. Straż Miejska w Łodzi jednocześnie nakazuje sprawcy uprzątnięcie zaśmieconego terenu

- Z jednej strony widzimy zaśmiecone miejsca i jesteśmy zbulwersowani tym, iż są wśród nas tacy, którzy dopuszczają się nielegalnego wyrzucania śmieci. Z drugiej strony, sami już działamy na poprawę czystości w mieście, zgłaszając takie wysypiska albo organizując się w grupy oczyszczające miasto. Nie mniej, to i tak było tylko leczenie objawów. Dzięki temu, że w Budżecie Obywatelskim znalazły się projekty dotyczące zakupu fotopułapek, będziemy mogli przejść do kolejnego kroku, czyli łapania zaśmiecających miasto. Trzydzieści nowych fotopułapek to będzie znaczący wzrost tej mocy - poinformował Marcin Hencz, radny Rady Miejskiej w Łodzi. 

Dzikie wysypiska można zgłaszać do Oddziału Oczyszczania Miasta WGK pod numerem telefonu 42 638 54 53 oraz do Straży Miejskiej pod numerem 986. Zgłoszenia można też wysyłać drogą e-mailową na adresy ww. jednostek, zaś specjalnie dedykowany zadaniu jest adres: [email protected].

- Nam nie chodzi przede wszystkim o to, by karać, ale też odstraszać tych, którzy mają pomysł, by nielegalnie wyrzucić śmieci. Tym bardziej, że przypominam, iż na terenie Łodzi znajdują się tzw. PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie bezpłatnie możemy zawieźć śmieci, nie robiąc sobie problemu i nie szkodząc środowisku – dodał radny Marcin Hencz.

W 2020 roku Straż Miejska w Łodzi ukarała mandatem 300 osób, złapanych na gorącym uczynku za zaśmiecanie. Dotyczyło to zarówno wykroczeń za tworzenie dzikich wysypisk, jak i podrzucanie śmieci wielkogabarytowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych czy śmiecenie na ulicy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.