Reklama

Reklama

Śmieci w Łodzi. Rada Miejska przygotowała nową uchwałę!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Śmieci w Łodzi. Rada Miejska przygotowała nową uchwałę! - Zdjęcie główne

Śmieci w Łodzi. Rada Miejska przygotowała nową uchwałę! TuŁódź Łódź Wiadomości łódzkie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rada Miejska w Łodzi przygotowała nową uchwałę dotyczącą zmiany systemu naliczania opłat za śmieci w Łodzi. Jak podkreślają radni, jest ona wzorowana na zgierskim projekcie, do którego Regionalna Izba Obrachunkowa nie miała zastrzeżeń.

Reklama

Sprawa zmian systemu naliczania opłat za śmieci w Łodzi ciągnie się od kilku miesięcy. Przypomnijmy, że w listopadzie Rada Miejska w Łodzi podjęła decyzję ws. opłat za wywóz śmieci i systemu ich naliczania. Według najnowszego pomysłu, kwoty miały być uzależnione od tego, ile wody zużyjemy. 

!reklama!

Mimo wielu wątpliwości, Rada Miejska w Łodzi uchwaliła zmiany, ale wówczas głos zabrała Regionalna Izba Obrachunkowa, która w połowie grudnia nie zgodziła się na zmiany systemu naliczania opłat za śmieci w Łodzi, gdyż nowe przepisy zawierały błędy, a w części zapisów były niezgodne z konstytucją. 

To spowodowało, że Rada Miejska musiała w ekspresowym tempie wprowadzić plan B, który polegał na uchwaleniu nowej kwoty za wywóz śmieci, ale wyliczanej na starych zasadach. Tym sposobem od 1 lutego łodzianie zapłacą za śmieci 34 zł od osoby, a tzw. opłata podwyższona za niesegregowanie wyniesie 68 zł.

Pierwsze niepowodzenie nie zraziło miejskich radnych, którzy przygotowali nową uchwałę i, jak podkreślają, tworząc ją wzorowali się na uchwale procedowanej w Zgierzu, do której RIO nie miało zastrzeżeń. Jakie zmiany wprowadzą nowe przepisy?

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od Urzędu Miasta Łodzi, nowy projekt zakłada, że w zabudowie wielorodzinnej będzie obowiązywać opłata za śmieci powiązana ze zużyciem wody według stawki 9,60 zł za metr sześć., a zużycie będzie wyliczane według wskazań wodomierza za ostatnie 3 miesiące. Osoby które nie mają wodomierzy lub mieszkające w nowych budynkach/od niedawna będą rozliczane według średniego zużycia na osobę wskazanego w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 14.01.2002 r.

W zabudowie jednorodzinnej będzie obowiązywać opłata od osoby według stawki 34 zł od osoby. Natomiast w zabudowie mieszanej mieszkańcy będą płacić jak w zabudowie wielorodzinnej, a najemcy lokali od powierzchni użytkowej lokalu wg stawek: do 300 m kw. 1,40 zł za metr, za każdy metr powyżej 300 - 0,40 zł. 

- Identyczna uchwała funkcjonuje w Zgierzu, nie było do niej zastrzeżeń więc do naszej też nie powinno być. Wracamy do powiązania opłat za śmieci z wodą by chronić portfele i uszczelnić system a w konsekwencji spowodować że wszyscy, którzy śmieci produkują będą za nie płacić. Nie będziemy skarżyć orzeczenia RIO, uchylającego naszą uchwałę do sądu ponieważ to długotrwała procedura, a łodzianie chcą wreszcie ostatecznie wiedzieć jakie będą opłaty i od kiedy - podkreśliła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Nowy projekt uchwały ma być omawiany już podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy