Reklama

Smog w Łodzi. Na niektórych dzielnicach mogą wystąpić znaczące przekroczenia pyłu PM10

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Smog w Łodzi. Na niektórych dzielnicach mogą wystąpić znaczące przekroczenia pyłu PM10 - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W poniedziałek 18 stycznia raczej nie poodychamy świeżym powietrzem w Łodzi, przynajmniej w niektórych dzielnicach. Wszystko przez przekroczenia poziomu pyłu PM10. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego ostrzega przed smogiem.

Przekroczenia w zakresie występowiania pyłu PM10 w powietrzu mogą występować do północy 19 stycznia.

!reklama!

Przekroczenia pyłu PM10 m.in. w Śródmieściu i na Bałutach w Łodzi

W komunikacie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego możemy przeczytać, że chodzi o następujące części Łodzi:

 1. środkowo-południową część miasta (Śródmieście, Łódź Górna)
  północną część Łodzi przy granicy ze Zgierzem (Bałuty)
  północno-zachodnia część Łodzi przy granicy z Aleksandrowem Łódzkim (zachodnia część Teofilowa).
Ostrzeżenie przed smogiem obejmuje też niektóre powiaty w Łódzkiem:

 1. powiat zgierski – wschodnia, południowo-wschodnia, południowo-zachodnia część Zgierza, centralna i południowa część Ozorkowa, wschodnia część m. Sokolniki Las, centralna i wschodnia część Aleksandrowa Łódzkiego, Rąbień,
  powiat zduńskowolski - Zduńska Wola północno-zachodnia część miasta przy granicy z m. Opiesin, m. Opiesin.
  powiat łódzki wschodni – gmina Rzgów przy granicy z Łódzią, Starowa Góra, Gadka Stara
  Łowicz
""W celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenie pyłu PM10 w powietrzu zaleca się unikanie przebywania na otwartej przestrzeni polączonego ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Najbardziej narażone grupy ludności to: osoby chore na choroby górnych dróg oddechoowych i ukladu krążenia, osoby w wieku podeszłym, dzieci, kobiety w ciąży" - brzmi komunikat  Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Łodzi do wymiany jeszcze 42 tys. kopciuchów

Na jakość powietrza w Łodzi mają wpływ bez wątpienia kopciuchy. Jest zimno, w piecach starego typu spala się więcej węgla. W Łodzi do wymiany pozostały jeszcze 42 tys. palenisk. W zasobach komunalnych to 18 tysięcy.

Mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z programu wymiany pieców, który oferuje Urząd Miasta Łodzi. Nabór już ruszył. Potrwa do 31 marca.

Na przestrzeni 4 lat z programu wymiany pieców skorzystało 98 wspólnot i właścicieli kamienic, zlikwidowano 2070 nieekologicznych palenisk.

W 2020 roku do Urzędu Miasta Łodzi wpłynęło 320 wniosków w ramach programu wymiany pieców. Podpisano 262 umowy, wypłaconą łącznie 2,5 mln zł. Od początku istnienia programu wypłacono 10 mln zł.

Jakość powietrza w Łodzi można sprawdzić tutaj.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy