Reklama

Smogowa galeria wstydu. Sprawdziliśmy, czym w piecach palą łodzianie [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Eko Patrol Straży Miejskiej w Łodzi ma w tej porze roku pełne ręce roboty. Dowodem na to są udostępniane przez jednostkę zdjęcia z kontroli pieców mieszkańców. Buty, stolarka okienna, a nawet odpady komunalne? Sprawdziliśmy, czym łodzianie palą w piecach.

Co ląduje w piecach mieszkańców Łodzi? Możecie się zdziwić 

Sezon grzewczy trwa. Wbrew powszechnej opinii to duże miasta wojewódzkie mogą pochwalić się czystszym powietrzem, niż mniejsze powiatowe. Nie oznacza to jednak, że w Łodzi oddycha się dobrze. Eko Patrol Straży Miejskiej w Łodzi na bieżąco prowadzi działania kontrolne związane z nelegalnym spalaniem odpadów przez mieszkańców. 

Działania jednostki są różnorodne. Strażnicy prowadzą interwencje w sprawach zgłoszonych przez mieszkańców lub podejmują działania prewencyjne. Funkcjonariusze pozostają w ścisłej współpracy z firmą obsługującą drona, którego działanie zostało sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego. Po wytyczeniu konkretnego obszaru dron monitoruje zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu. Odczyt z urządzenia wskazuje, w jakich miejscach normy zostały przekroczone i wymagają dalszej interwencji.  

Jakie śmieci znajdują strażnicy podczas kontroli? Funkcjonariuszka wskazuje, że są to właściwie wszystkie przedmioty, które zmieszczą się do komory pieca. 

– W zależności od wielkości komory paleniska czy kotła, ląduje w nim praktycznie wszystko. Są to płyty meblowe, drzwi, stolarka okienna, buty, ubrania, śmieci, plastiki a nawet odpady komunalne. Wszystko, co da się porąbać lub podzielić i wrzucić do takiego pieca – mówi Joanna Prasnowska z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi. 

Jak wynika z obserwacji Straży Miejskiej, minęły już czasy, kiedy przy kontroli mieszkańcy tłumaczyli się, że nie znają obowiązujących przepisów. 

– Kampanie edukacyjne i wszelkie działania uświadamiające na pewno przyniosły pozytywny efekt. Mieszkańcy Łodzi mają również świadomość, że coraz częściej mogą zostać skontrolowani pod kątem tego, co spalają w swoich piecach – tłumaczy strażniczka. 

Funkcjonariuszka zaznacza jednak, że nie wiadomo, jaki będzie trwający sezon grzewczy. 

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudny mamy teraz czas – zaznacza. – We wcześniejszych latach zauważaliśmy, że mieszkańcy zaczęli się stosować się do przepisów i ogrzewać domy dzięki spalaniu legalnych surowców. Trudno jednak powiedzieć, jaki będzie ten sezon grzewczy i co powiemy o nim za kilka miesięcy. 

Ku przestrodze, funkcjonariusze Eko Patrolu Straży Miejskiej poprzez swój profil w mediach społecznościowych udostępniają zdjęcia, które wykonują w czasie kontroli pieców i kotłów. Niektóre z nich umieściliśmy w naszej galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy