reklama
reklama

Spółka komandytowa oswojona. Czym jest i jak może wyglądać? [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spółka komandytowa oswojona. Czym jest i jak może wyglądać? [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW ramach Fabryki Kompetencji organizowanej przez Łódzką Izbę Przemysłowo-Handlową 28 stycznia odbyło się w Łodzi spotkanie z ekspertem prawa korporacyjnego, mecenasem Pawłem Kuleszą z Primo Lege Kancelarii Radców Prawnych. Tematem spotkania była ochrona majątku przedsiębiorców w oparciu o formę działalności, jaką jest spółka komandytowa.
reklama

Podstawą prawną istnienia spółki komandytowej jest Dział III i artykuły od 102. do 124. Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych.

Spółka komandytowa, podobnie jak spółka jawna i partnerska, należy to tzw. spółek osobowych, co oznacza, że jej działalność opiera się na osobistej więzi między jej wspólnikami i ich zaangażowaniu w działalność spółki. Spółka nie posiada osobowości prawnej, jak na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ale ma podmiotowość prawną, co oznacza, że może posiadać swój majątek, a w obrocie prawnym występuje pod swoją nazwą (a nie pod nazwami poszczególnych wspólników) i przysługuje jej prawo we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.

Spółka zostaje ustanowiona przez dwa podmioty – dwóch wspólników, którzy nie muszą być osobami fizycznymi. Jeden z nich jest komplementariuszem, a drugi komandytariuszem.  Komplementariusz prowadzi sprawy spółki, a jego imię, nazwisko, bądź nazwa występuje w nazwie spółki komandytowej. Wspólnik ten posiada prawo udziału w zysku spółki i odpowiada całym swym majątkiem za jej zobowiązania wobec wierzycieli. Komandytariusz natomiast odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej (ustanowionej w umowie spółki), a jego uprawnieniem jest udział w wypracowanych zyskach oraz sprawowanie funkcji nadzorczej nad sprawami spółki. Wspomniana odpowiedzialność poszczególnych wspólników ma charakter subsydiarny, co oznacza, że ewentualny wierzyciel może wystąpić z roszczeniem wobec wspólników, dopiero wtedy, gdy nie jest w stanie zaspokoić tych roszczeń z majątku należącego do samej spółki.

reklama

Dozwolone jest występowanie wielu rozmaitych konfiguracji poszczególnych osób, jako wspólników w strukturze przedsiębiorstwa. Niniejsze spotkanie poświęcone było jednemu z takich ustawień, które – w ocenie mecenasa Pawła Kuleszy – jest najbezpieczniejsze z punktu widzenia ewentualnej odpowiedzialności za zobowiązania, czyli spółce komandytowej, której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zapraszamy do rozmowy z radcą prawnym Pawłem Kuleszą, który podsumowuje spotkanie oraz opowiada o najistotniejszych filarach spółki komandytowej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama