reklama
reklama

Stare mapy i pocztówki posłużą do zrewitalizowania podwórek na zabytkowym łódzkim osiedlu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 7 podwórek na zabytkowym osiedlu im. J.Montwiłła-Mireckiego wkrótce odzyska swój dawny blask. Realizowany właśnie projekt rewitalizacji podwórek wygrał w 2018 roku Konkurs Prezydenta Miasta na zadania inwestycyjne dla jednostek pomocniczych, koszt inwestycji to 745,7 tys. zł. Koniec prac zaplanowano na koniec września.
reklama

- Kluczowe w tej inwestycji jest zaangażowanie mieszkańców, ich determinacja ale też cierpliwość, bo od pomysłu do realizacji musiało minąć trochę czasu. Ale niedługo będzie tutaj wiele urokliwych miejsc, gdzie wśród zieleni będzie można przyjemnie spędzić czas - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

 !reklama!

Założeniem rewitalizacji jest przywrócenie podwórkom pierwotnego, historycznego wyglądu, a pomocne są stare mapy i… pocztówki, które mają w swoich zbiorach mieszkańcy osiedla. Ulokowane między budynkami mieszkalnymi podwórka bardziej przypominają zieleńce, które po zakończeniu prac zamienią się w urokliwe miejsca ze stylowymi ławeczkami, nowymi nasadzeniami krzewów, odnowionymi trawnikami i alejkami spacerowymi.

- Nowych nasadzeń jest bardzo dużo, istniejąca zieleń została dokładnie zinwentaryzowana i uporządkowana. W części podwórek będzie poszerzony obszar dojazdu do budynków mieszkalnych gdzie zostaną zastosowane ekokraty dla zieleni wypełnione trawą - wyjaśniła Małgorzata Ożegalska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego zostało wybudowane przez Magistrat dla robotników w latach 1928 - 1932/33, na ówczesne czasy było bardzo nowoczesne - o czym przypomniał Remigiusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Osiedla im. Montwiłła-Mireckiego.

- Rok 2019 był czasem konsultacji tego projektu, jako Rada Osiedla chcieliśmy aby wszyscy mieszkańcy mogli przedstawić swoje opinie i koncepcje na temat finalnego wyglądu podwórek. W pierwszym etapie rozdaliśmy wszystkim ankiety a w drugim były spotkania podczas których analizowaliśmy otrzymane ankiety - opowiadał Remigiusz Kaczmarek. - To mieszkańcy zdecydowali, że chcą wrócić do pierwotnego wyglądu podwórek z niewielkim ich unowocześnieniem oczywiście w granicach, na które zgodził się konserwator zabytków. Dla nas cenne jest to, że zadanie mieszkańców zostało uwzględnione, że udało się wypracować kompromis i go zrealizować.

Do odnowienia pozostało jeszcze 6 podwórek na osiedlu, przewodniczący Kaczmarek już zapowiedział, że mieszkańcy będą zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego i liczą na sukces.

Źródło: UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama