Do porozumienia, oprócz Politechniki Łódzkiej i ŁSSE S.A., przystąpiły również: Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ericsson Sp. z o. o. oraz P4 Sp. z o.o. należąca do Play Holdings. Partnerami projektu jest Minister Przedsiębiorczości i Technologii, która dofinansowała projekt PŁ oraz Marszałek Województwa Łódzkiego, który kwotą blisko 14 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego dofinansował projekt ŁSSE.
- Chcielibyśmy, aby to Łódź stała się pierwszym miastem operującym w sieci 5G i mamy nadzieję, że za sprawą tego wydarzenia to rzeczywiście się wydarzy. To przedsięwzięcie jest szczególnie ważne ponieważ zdecydował się w nie zainwestować marszałek województwa łódzkiego i będzie ono w najbliższych latach pilotażowo realizowane. Gratuluję wszystkim, którzy do tego porozumienia przystąpili, bo to duży krok do rozwoju sieci 5G w Polsce – powiedziała podczas konferencji prasowej minister Jadwiga Emilewicz.
- Jestem przekonany, że to jest przedsięwzięcie, z którym musimy pójść do przodu, bo to jest przyszłość. Decyzja o dofinansowaniu projektu była jedną z pierwszych, które podjął obecny zarząd województwa i jako gospodarz regionu jestem pewien, że był to dobry wybór – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber.
Podczas spotkania, przedstawiciele Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedstawili projekt wdrażania technologii 5G w fabrykach inwestorów działających w Strefie, a Politechnika Łódzka opowiedziała o szczegółach testowego projektu sieci 5G ma terenie swojego kampusu.
5G to standard sieci komórkowej nowej generacji, który nie oznacza konkretnych rozwiązań już teraz, ale wskazuje nadchodzące zmiany i postęp technologiczny, który ma przenieść standardy telekomunikacyjne na nowy poziom. Sieć 5G, w założeniach będzie mogła oferować prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do nawet 100 Gigabitów na sekundę. Obecne technologie pozwalają na dostęp do internetu z przepustowością do 300 Megabitów na sekundę. Dodatkowo, sieć 5G ma charakteryzować się opóźnieniami na poziomie, sięgającym zaledwie kilku milisekund (lub nawet mniej). Oznacza to w praktyce, że np. asystent osoby niewidomej, na odległość będzie mógł przekazywać jej informacje w czasie rzeczywistym, bez opóźnień powodujących dla niej jakiekolwiek zagrożenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.