Alarm klimatyczny w Łodzi. Aktywiści liczą na konkrety
W połowie listopada Rada Miejska postanowiła ogłosić w Łodzi alarm klimatyczny. Ma to związek z licznymi apelami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, który wielokrotnie zgłaszał się do UMŁ, by Łódź dołączyła do innych miast, w których taki alarm już obowiązuje.
- Jest to symboliczna uchwała, która ma szczególne znaczenie, ponieważ nie tylko Urząd Miasta Łodzi widzi problemy związane ze zmianą klimatu, ale także radni chcą walczyć o naszą przyszłość - wyjaśnia Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej w Łodzi.
I chociaż hasło „alarm klimatyczny” brzmi dość poważnie, to niestety na razie nie wiąże się ono z żadnymi konkretnymi działaniami.
- W ostatnich latach mamy dużo symbolicznych gestów. Niech za tym idzie faktyczne działanie. Fajnie, że takie gesty się pojawiają, ale czy ma to jakieś odzwierciedlenie w rzeczywistości? Widzimy, że nie do końca. Niech zacznie w końcu coś funkcjonować i niech ruszą w końcu faktyczne działania, zmierzające do tego, byśmy powstrzymali katastrofę klimatyczną, która już puka do naszych łódzkich drzwi - apeluje Daniel Walczak z partii Zieloni.
Jego zdanie podziela Magdalena Gałkiewicz z Partii Zieloni.
- Łódzkie powietrze jest toksyczne! Łódzkie powietrze zabija. Brak działań ze strony miasta to narażenie życia i zdrowia. Czas na realne działania, a nie puste deklaracje. Dlatego wzywamy do podjęcia konkretnych działań. Działań, które można podjąć natychmiast, jak i tych, które trzeba rozplanować w czasie - mówi Gałkiewicz.
EkoSłupki w Łodzi. Mieszkańcy będą wiedzieli, czy powietrze w Łodzi jest trujące
EkoSłupki w Łodzi to ważny krok w uświadamianiu mieszkańców Łodzi w sprawie jakości powietrza w mieście.Każdy z EkoSłupków został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.
Co oznaczają poszczególne kolory na EkoSłupku? / fot. ekoslupek.pl
Słupki pojawiły się w pięciu miejscach w Łodzi i zostały rozmieszczone przy głównych szlakach komunikacji pieszej, w miejscach odwiedzanych codziennie przez tysiące przechodniów:
- przy ul. Dolnej (skrzyżowanie z ul. Zgierską)
- pod Galerią Łódzką
- przy ul. Piłsudskiego (skrzyżowanie z Niciarnianą)
- przy ul. Sieradzkiej (skrzyżowanie z ul. Piotrkowską)
- przy ul. Wyszyńskiego (skrzyżowanie z ul. Retkińską)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.