Reklama

Reklama

Święto Wojska Polskiego 2022 w Łodzi: "Nie możemy patrzeć z obojętnością na wojnę, jaką prowadzi Rosja"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Gdy czytamy o wojnie polsko-bolszewickiej, widzimy jednocześnie bombardowania i ludobójstwa, jakich dopuszczają się Rosjanie na Ukrainie. Nie możemy patrzeć z obojętnością na napastniczą wojnę, jaką prowadzi Rosja - powiedział wojewoda Tobiasz Bocheński podczas łódzkich obchodów święta Wojska Polskiego.

Uroczystości święta Wojska Polskiego w Łodzi

W Łodzi uroczystości święta Wojska Polskiego w 102. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej rozpoczęły się przed południem w archikatedrze mszą, której przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Po mszy przed archikatedrą, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyła się część druga uroczystości, w której uczestniczyli przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, reprezentanci instytucji i organizacji oraz stowarzyszeń. W przemówieniu z okazji święta Wojska Polskiego wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zaakcentował znaczenie tych obchodów.

"Święto Wojska Polskiego to uroczystość na cześć obrońców Ojczyzny: wszystkich tych, którzy życiem, czynem oraz bohaterstwem na przestrzeni polskiej historii zasłużyli na wieczne wspomnienie i hołd " - podkreślił. "15 sierpnia 2022 roku budujemy realny, polityczny i moralny symbol łączności ze sobą nawzajem oraz z pokoleniami naszych przodków, którzy w różnych wiekach pod wieloma wodzami w szeregach Wojska Polskiego bronili wartości, które czynią nas dzisiaj Polakami" - wskazał wojewoda nawiązując do znaczenia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w historii Polski i świata.

"Była to jedna z najważniejszych bitew w historii zachodniej cywilizacji, która przesądziła o losach naszego kontynentu. Była to batalia dobra ze złem; cywilizacji z barbarzyństwem komunizmu; kultury, w której centrum był człowiek z systemem zinstytucjonalizowanego mordu" - mówił Bocheński. "Gdy czytamy podania historyczne z czasów wojny polsko-bolszewickiej, (...) widzimy jednocześnie dzisiejsze bitwy, bombardowania i ludobójstwa, jakich dopuszczają się Rosjanie na terenie państwa ukraińskiego. My, jako ludzie kochający wolność, respektujący prawa innych narodów do samostanowienia, obdarzeni wrażliwością i sumieniami nie możemy patrzeć z obojętnością na napastniczą wojnę, jaką prowadzi Federacja Rosyjska" - zaakcentował wojewoda łódzki.

Po złożeniu kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Łodzi i defiladzie kompanii honorowej, na placu przed archikatedrą zaplanowano piknik wojskowy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy