Reklama

Reklama

Szczególny dar ozdrowieńców lekarzy z łódzkiego Jonschera. Oddali osocze innym chorym na koronawirusa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szczególny dar ozdrowieńców lekarzy z łódzkiego Jonschera. Oddali osocze innym chorym na koronawirusa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pięciu lekarzy z Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. K. Jonschera zdecydowało się na oddanie swojego osocza innym chorym na SARS-CoV-2. Jak cenny to dar wiedzą dokładnie, bo sami z niego skorzystali podczas leczenia COVID 19.

Reklama

- W stacji krwiodawstwa oddałem jednorazowo 600 ml osocza – mówi 48 letni doktor ze Szpitala Jonschera.

!reklama!

– Zrobię to jeszcze 5 razy. Chorzy na COVID potrzebują jednorazowo dawki od 200 do 400 ml. Przy takiej terapii musi być jednak spełnionych kilka warunków m.in. zgodność  grupy krwi dawcy osocza i pacjenta, któremu jest ono podawane. – Warunkiem było też oddanie krwi dopiero w momencie, gdy od uzyskania dwukrotnego wyniku ujemnego minęło 14 dni – dodaje doktor z Jonschera.

Według naukowców leczenie osoczem może mieć zastosowanie tylko do pewnej grupy pacjentów. Przeciwciała, które występują u ozdrowieńców mają właściwości neutralizujące, a więc są w stanie unieruchomić, zniszczyć wirusa.

Od 14 marca 2020 r. Ministerstwo Zdrowia zezwoliło na stosowanie osocza ozdrowieńców w leczeniu osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Metodę tę zastosowano w leczeniu chorych w Chinach i Korei Południowej i w niektórych przypadkach okazała się skuteczna.

W Polsce osocze od osób wyleczonych z COVID 19 stosuje się w szpitalach w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Zgierzu itp. Jest to dodatkowa możliwość w terapii pacjentów bez powodowania skutków ubocznych.

Specjaliści zbadają na jakim etapie schorzenia najlepiej ją stosować i u których pacjentów. Należą się podziękowania lekarzom z Jonschera za ich dar zdrowia dla innych.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi zaprasza ozdrowieńców do oddania krwi w stacji po upływie 14 dni od uzyskania dwukrotnie ujemnego wyniku na COVID 19. Więcej informacji pod nr tel. 42 616 14 56

Źródło: MCM im. Jonschera w Łodzi

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy