Reklama

Reklama

Szczepionka na koronawirusa będzie produkowana w Łodzi?! Podpisano pierwsze porozumienie z amerykańskim partnerem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szczepionka na koronawirusa będzie produkowana w Łodzi?! Podpisano pierwsze porozumienie z amerykańskim partnerem - Zdjęcie główne

Szczepionka na koronawirusa z Łodzi. Mabion i Novavax rozpoczynają współpracę (fot. Pixabay)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódzka spółka biotechnologiczna Mabion ogłosiła podpisanie umowy ramowej z firmą Novavax. Dzięki temu, Mabion może stać się pierwszą polską firmą, która włączy się w globalny proces produkcji niezbędnej ilości szczepionek przeciw Covid-19.

Reklama

Szczepionka na koronawirusa z Łodzi. Mabion i Novavax rozpoczynają współpracę

!reklama!

- Umowa ramowa z firmą Novavax to dla Mabion niezwykle istotna możliwość na wykorzystanie wiedzy i zdolności produkcyjnych Mabion na rzecz zwalczania globalnej pandemii – powiedział dr Dirk Kreder, Prezes Zarządu Mabion S.A. – Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Cieszymy się z możliwości bliskiej współpracy z Novavax, która, po zakończeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej, może otworzyć drogę do produkcji szczepionki w skali komercyjnej – dodaje dr Kreder.

Zgodnie z zapisami umowy Mabion i Novavax dokonają transferu technologii produkcji antygenu do NVX-CoV2373. Następnie Spółka przeprowadzi próby techniczne procesu w skali komercyjnej.

Przewidywany czas realizacji procesu transferu technologii to pierwsza połowa 2021 r. Pomyślne zakończenie prób technicznych otworzy Mabion drogę do włączenia się w łańcuch produkcyjny Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej.

Obecnie obowiązująca umowa Ramowa określa zakres prac ustalonych w ramach pierwszego zamówienia, natomiast zakresy dalszych potencjalnych zleceń będą ustalane w kolejnych umowach.

Spółka wyjaśnia, że na tym etapie jest za wcześnie na określenie finalnej skali współpracy z Novavax oraz zakresu prac, które ostatecznie będą realizowane.

Polecamy: Kobiety poszukiwane przez policję. Wystawiono za nimi listy gończe [galeria]

Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje w łódzką szczepionkę na Covid-19

Kolejnym krokiem wykonanym przez Mabion, który przybliża łódzką firmę do włączenia się w globalną walkę z pandemią koronawirusa, jest porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju. Na jego mocy Spółka może pozyskać do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych, szczególnie związanych z potencjalną współpracą z Novavax.

- Epidemia koronawirusa pokazała jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego ma silny przemysł biotechnologiczny. Jesteśmy od kilku lat zaangażowani w inwestycje polskich spółek w tym obszarze w ramach programu PFR Life Science. Ważne są obecnie szczególnie te firmy, które teraz mogą dostarczać szczepionki lub leki przeciwko COVID-19. Dlatego PFR będzie finansować produkcje szczepionek firmy Novavax przez firmę Mabion, która jako pierwsza polska firma ma szansę aktywnie włączyć się w proces produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 – mówi Paweł Borys, Prezes Zarządu PFR SA.

- Cieszymy się, że państwo polskie zdecydowało się wesprzeć starania naszej Spółki w walce z globalną pandemią. Liczymy, że sprawny transfer technologii i pomyślne przeprowadzenie serii testowych otworzą nam drogę do seryjnej produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novovax przeciw COVID-19 – mówi Adam Pietruszkiewicz, Członek Rady Nadzorczej delegowany do wykonywania czynności Członka Zarządu Mabion.

Mabion zawarł z Novavax umowę ramową 3 marca 2021 roku. Na jej podstawie w pierwszej połowie tego roku Spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki. Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie do obrotu NVX-CoV2373, Mabion i Novavax podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy