Rekrutacja - gdzie i kiedy?
Uniwersytet Łódzki utworzył cztery Szkoły Doktorskie: Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz BioMedChem. Ta ostatnia Szkoła prowadzona będzie wspólnie z dwoma instytutami Polskiej Akademii Nauk – Instytutem Biologii Medycznej oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych.Elektroniczna rejestracja kończy się 11 sierpnia, do 14 sierpnia należy składać dokumenty, a pierwszy etap weryfikacji kandydatów, test z języka obcego, zaplanowano na 4 września. Rozmowy z kandydatami natomiast przeprowadzone zostaną w dniach 18-20.09.2019. Wszystkie informacje o rekrutacji do Szkół Doktorskich UŁ można znaleźć na stronie organizatora rekrutacji.
Zasady rekrutacji
O przyjęcie do Szkoły Doktorskiej może ubiegać się osoba z tytułem magistra, magistra inżyniera lub równorzędnym. Nie można kształcić się w więcej niż jednej Szkole Doktorskiej równocześnie. W przeciwieństwie do rekrutacji na studia pierwszego i drugiego stopnia, nie trzeba tutaj wnosić opłaty rekrutacyjnej.Sprawdzanie predyspozycji kandydatów rozpoczyna się od testu z języka obcego nowożytnego, z którego trzeba uzyskać minimum 60% możliwych do uzyskania punktów. Komisja rekrutacyjna ocenia również dotychczasowy dorobek naukowy kandydata i opracowany przez niego konspekt pracy doktorskiej.
Jednym z elementów rekrutacji jest również rozmowa z kandydatem, podczas której komisja sprawdza jego wiedzę w wybranym obszarze badawczym, motywację do kształcenia się w Szkole Doktorskiej, znajomość metod badawczych w danej dyscyplinie naukowej oraz - w razie potrzeby - podstawowe informacje z zakresu finansowania projektów badawczych.
Programy Szkół Doktorskich UŁ stwarzają doktorantom możliwość uzyskania kwalifikacji na zaawansowanym poziomie w zakresie odnoszącym się nie tylko do procesu realizacji pracy doktorskiej, ale obejmujących także trening zawodowy (wzmacnianie warsztatu badawczego oraz podnoszenie kwalifikacji w zakresie pracy dydaktycznej) i rozwój osobisty (kompetencje miękkie, w tym kształcenie umiejętności aktywnego planowania własnej kariery oraz rozwój w zakresie kreatywnego rozwiązywania problemów).
Umiejętności te są konieczne nie tylko do pomyślnego zakończenia kształcenia w Szkole Doktorskiej, ale także w rozwoju kariery zawodowej. Jednocześnie programy kształcenia pozwalają realizować badania interdyscyplinarne. Kształcenie we wszystkich szkołach trwa 4 lata i jest bezpłatne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.