reklama
reklama

Sztuka malarska R.H. Quaytman

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sztuka malarska R.H. Quaytman - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wystawę amerykańskiej artystki, dla której Łódź stała się inspiracją obejrzymy w ms1.
reklama

Sztuka malarska R.H. Quaytman

Od listopada w ms1 będzie można podziwiać wystawę jednej z najwybitniejszych amerykańskich artystek – R.H. Quaytman. Dzieła twórczyni są próbą udowodnienia, że sztuka malarska wciąż ma w sobie ogromne pokłady emocjonalnego oraz intelektualnego potencjału. Malarka dowodzi, że to medium jest niezastąpionym narzędziem analizy krytycznej rzeczywistości nawet teraz, gdy obrazy ją wypełniające znacząco się zmieniły. Quaytman szczególnie interesuje fizyczny oraz semantyczny wymiar tej sztuki.

Twórczość artystki bazuje na historii oraz teorii sztuki, świadomie odwołuje się do refleksji filozoficznej dotyczącej natury obrazu, fenomenu widzenia, konstruowania i przedstawiania znaku wizualnego. Oprócz teoretycznego wymiaru sztuki, malarka zagłębia się w warsztatowy aspekt tej dziedziny. Centralnym punktem jej zainteresowań są podstawowe właściwości fizykalne, na przykład: proporcie i wymiary obrazu, pigment oraz materialność podłoża. Badanie tego tematu nie wynika jedynie z chęci eksploracji formalnego wymiaru sztuki, ale z potrzeby refleksji nad jego wpływem na budowanie narracji dotykających spraw pamięci, natury historii, konstrukcji przestrzeni, manipulacji informacją w formie wizualnej.

Dzieła artystki od 2001 roku ustrukturowane są w tak zwane „rozdziały”, które stanowią osobne wystawy składające się ze specjalnie na tę okazję tworzonych prac. Wszystkie ekspozycje odnoszą się do historycznego, instytucjonalnego oraz architektonicznego kontekstu miejsca.

Łódź stała się inspiracją

Wystawa, którą Quaytman zaprezentuje w Muzeum Sztuki jest wyjątkowa ze względu na swój retrospektywny charakter. Jak w wypadku innych ekspozycji stworzonych przez artystkę kontekst miejsca wyznaczy ramę opowieści. Zarówno Muzeum Sztuki, jak i sama Łódź są dla artystki miejscem początków tworzenia owej „książki”, której pierwsze rozdziały opierają się na materiale zgromadzonym właśnie podczas pierwszej podróży Quaytman do Łodzi. W tym mieście poznała twórczość Katarzyny Kobro, która była radykalną konstruktywistyczną rzeźbiarką, a nad swoimi dziełami, obecnie niemalże w całości zgromadzonymi w Muzeum Sztuki, pracowała od 20 do 50 lat. Dla artystki jej dzieła miały być „prototypami” służącymi architektom, inżynierom oraz urbanistom do stworzenia racjonalnej przestrzeni dla aktywności ludzkich i to właśnie ten aspekt twórczości Kobro stał się inspiracją dla amerykańskiej artystki.

„Rozdział 35” wystawiany w Muzeum Sztuki składać się będzie z 10 całkowicie skończonych przez artystkę rozdziałów oraz 32 nowych obrazów wykonanych docelowo na wystawę w ms1. Ekspozycja zostanie zainaugurowana 8 listopada i będzie trwać do 23 lutego 2020 roku.


Źródło: Muzeum Sztuki w Łodzi

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama