Reklama

Szybsza podwyżka cen biletów MPK Łódź? Od kiedy zapłacimy więcej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Czytelnik

Szybsza podwyżka cen biletów MPK Łódź? Od kiedy zapłacimy więcej? - Zdjęcie główne

Ceny biletów MPK Łódź w końcu pójdą w górę | foto Czytelnik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Nie 19 stycznia, a już 12 stycznia 2022 roku odbędzie się najbliższa, nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łodzi podczas której ma dojść do przegłosowania uchwały w sprawie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Łodzi. Dlaczego miasto przyspieszyło głosowanie nad tą sprawą?

Podwyżka cen biletów MPK Łódź od 1 marca 2022 roku

Przypomnijmy, że pierwotnie ceny biletów MPK Łódź miały zostać podniesione 1 stycznia, a następnie 1 lutego 2022 roku, ale ze względów formalnych do tego nie doszło. Do dnia ostatniej sesji w 2021 roku nie wpłynęły bowiem opinie ze strony związków zawodowych. Ich brak sprawił, że projekt uchwały nie mógł być procedowany.

Teraz jednak wszystkie dokumenty mają być gotowe, co umożliwi miejskim radnym przegłosowanie uchwały.

- Te podwyżki są efektem Polskiego Ładu, który uderza w samorząd. Mówimy o stracie rzędu 323 milionów złotych - wyjaśnia Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Część z tych strat została pokryta dzięki rekompensacie w wysokości 180 mln złotych, jaką rząd przekazał Łodzi. W związku z tym, radni PiS optowali, by władze Łodzi z podwyżek cen biletów MPK Łódź się wycofały. Wszystko wskazuje jednak na to, że to tylko „pobożne” życzenia, a podwyżki zaczną obowiązywać od 1 marca 2022 roku.

- Nawet uwzględniając tę rekompensatę, to jest strata 143 mln złotych. Gdzieś te oszczędności należy znaleźć. Do tego mamy wzrost cen prądu, cen kosztów pracowniczych i niestety to musi uderzyć także w samych mieszkańców - dodaje Gołaszewski.

Miasto Łódź przyspiesza z podwyżkami cen biletów MPK Łódź 

O tym, że podwyżki biletów MPK Łódź są nieuniknione wiadomo od listopada ubiegłego roku, kiedy to władze Łodzi poinformowały o planowanych wzroście cen biletów o około 32%. 

Aby doszło do podniesienia cen biletów, uchwała musi przejść kontrolę legalności, co trwa około miesiąca. 

Jeśli więc uchwała zostałaby przegłosowana pod koniec stycznia, to istniała obawa, że procedury mogą nieco przeciągnąć, co z kolei skutkowałoby tym, że i tak opóźnione podwyżki weszłyby w życie jeszcze później, czyli w kwietniu.

Na to magistrat nie chce pozwolić. Stąd też zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej na środę 12 stycznia 2022 roku.

Ile za bilety MPK Łódź? Podwyżka będzie znacząca

Z dniem, w którym uchwała wejdzie w życie, pasażerowie MPK Łódź zapłacą dużo więcej za bilety. W górę pójdą ceny biletów jednorazowych oraz migawek. Z wyższymi cenami będą musieli się liczyć także osoby posiadające Kartę Łodzianina.

- Ze względu na wzrost cen energii elektrycznej i cen paliwa, a także elementu związanego z wynagrodzeniami, wyliczone koszty muszą być zrekompensowane w postaci podwyżek cen biletów. Bez nich nie będzie można dalej oferować komunikacji zbiorowej na określonym poziomie. Jeżeli chodzi o średni poziom podwyżki, to jest to około 32% - oświadczył Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. 

Równolegle ze zgłoszoną uchwałą dotyczącą podwyżek cen biletów, zgłoszono wniosek o wydłużenie obowiązującego czasu przejazdów na kolejny rok, który przestał obowiązywać z nadejściem nowego roku.

Jeśli ceny biletów pójdą w górę, to bilet dwudziestominutowy będzie obowiązywać przez 40 minut, a czterdziestominutowy przez godzinę. Decyzja jest związana z wieloma inwestycjami miejskimi, które znacznie wydłużają przejazd. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy