Skrzyżowanie alei Kościuszki z Zieloną przez wiele lat pełniło funkcję jednego z najważniejszych punktów przesiadkowych w Łodzi. To właśnie na tym skrzyżowaniu mieszkańcy przesiadali się w cztery różne strony.
Aleja Kościuszki w Łodzi - jak zmieniało się skrzyżowanie z ulicą Zieloną?
Od strony al. Mickiewicza z przystanku „Kościuszki Zielona” tramwaje odjeżdżały m.in. w kierunku Strykowskiej (6), pętli Helenówek (11), Wycieczkowej (3) i Szczecińskiej (2).Przez lata teren wokół skrzyżowania dynamicznie się zmieniał. W 2011 roku czynny byłe niewielkie targowisko pod namiotem z łacińską sentencją „per aspera ad astra” nad wejściem. Przy skrzyżowaniu czynne były budki z fast-foodami, kiosk i piekarnia.
Po kilku latach plac zmienił swoją funkcję na spory parking i postój taksówek. Zlikwidowano oba miejsca w 2021 roku, kiedy rozpoczęła się budowa PKP PLK.
fot. Google Street View | Stan skrzyżowania na rok 2011
Jak budowa tunelu kolejowego pod Łodzią zmieniła skrzyżowanie al. Kościuszki z Zieloną?
Przechodząc na drugą stronę skrzyżowania warto przypomnieć zielony skwer, który znajdował się przy Zielonej w kierunku Gdańskiej. Przy ulicy znajdowały się również miejsca parkingowe. Dziś drzew przy skrzyżowaniu Kościuszki z Zieloną już nie znajdziemy.Przy ulicy Zielonej zatrzymywały się linie tramwajowe 9, 12 i 13 – dziś dwie z nich kursują objazdem, a linia 13 jest zawieszona. W 2015 roku przez skrzyżowanie przejeżdżały linie tramwajowe 1, 2, 3, 6, 9, 9A, 11, 12, 12A, 13 i 16.
Skrzyżowanie, które łączy al. Kościuszki z ul. Zieloną i Zachodnią pełniło ważną rolę szczególnie na trasie Zdrowie – Śródmieście i Centrum – Bałuty i dalej do Zgierza. Tramwaje umożliwiały przejazd do każdego z tych kierunków.
Tramwajem MPK Łódź w każdą stronę z przystanku przy al. Kościuszki
Kluczowa okazała się jednak decyzja o budowie tunelu kolejowego pod Łodzią i wybudowaniem podziemnego przystanku kolejowego przy al. Kościuszki. 19 kwietnia 2021 wstrzymano kursowanie tramwajów MPK Łódź na Zdrowie, ruch tramwajowy na ul. Zielonej został zawieszony, a na ulice Łodzi wyjechały autobusy zastępcze.Linia tramwajowa 9 została skrócona do pętli przy ul. Legionów i al. Włókniarzy, tym samym nie dojeżdżając dalej do ul. Konstantynowskiej. Od 25 kwietnia, tuż po zakończeniu budowy przystanków tymczasowym tramwaje linii 9 zmieniły swoją trasę i kursowały na odcinku Olechów – Kopcińskiego – Narutowicza – Rodziny Poznańskich – Kilińskiego – Zgierska – Helenówek.
Także 25 kwietnia 2021 zawieszona została linia tramwajowa 1, a zastąpiła ją linia zastępcza Z1 (obecnie zawieszona na rzecz wydłużenia linii 59). Zawieszono linię 6 i 13, linia 12, 12A, 12B skierowana została na objazd przez pl. Wolności, Pomorską i Kilińskiego.
Start budowy przystanku kolejowego i kamienica przy Kilińskiego 49 w Łodzi
Niecały miesiąc później, 21 maja doszło do zawalenia dachu i stropów przy Kilińskiego 49. Ogłoszono wtedy zawieszenie linii 12A, która omijała skrzyżowanie Kościuszki z Zieloną właśnie przez Kilińskiego, a linia 12B została skierowana przez al. Mickiewicza, Kilińskiego i dalej w kierunku dw. Łódź Fabryczna do pętli Stoki.Linia tramwajowa 5 kursowała z pętli Retkinia/Karolew na Teofilów przez ul. Kopernika, Gdańską, Legionów, Zachodnią do pętli Teofilów, a linia 9 kursowała objazdem od ul. Kopcińskiego przez Narutowicza, Konstytucyjną, Pomorską, Kilińskiego, Franciszkańską, pl. Kościelny do pętli Helenówek.
Jedną z najnowszych zmian przy skrzyżowaniu ulicy Kościuszki z Zieloną to wyłączenie przejazdu dla aut. Taką zmianę wprowadzono 3 września, przystanki MPK Łódź zostały przeniesione przy ul. 6 sierpnia.
Skrzyżowanie al. Kościuszki z Zieloną ma zostać ponownie otworzone w momencie ukończenia prac przy budowie tunelu kolejowego. Według aktualnego harmonogramu prac tunel kolejowy pod Łodzią ma być gotowy do końca 2024 roku, a pierwsze pociągi mają pojechać w 2025 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.