Reklama

Reklama

Te reformy drenują kasy samorządów. Miasta ograniczają wydatki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Te reformy drenują kasy samorządów. Miasta ograniczają wydatki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Obniżenie podatku do 17 proc. i PIT 0 dla młodych to reformy mocno obciążające budżety samorządów – czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”. Kolejne miasto zdecydowało się na redukcję wydatków w związku z rządowymi reformami, które drenują kasy samorządów. Kraków, Białystok, które miasto będzie kolejne?

Reklama

Jak odnotowuje gazeta, w Białymstoku budżet miasta z tego tytułu może się uszczuplić nawet o 150 mln zł rocznie. Wszystkie samorządy stracą na wprowadzonych przez rząd reformach około 6 mld zł rocznie - szacuje "Rz".

Prezydent Białegostoku wystosował do dyrektorów jednostek miejskich list w tej sprawie, w którym czytamy: "Proszę o wstrzymanie wszelkich działań mogących skutkować nowymi zobowiązaniami finansowymi".

Gazeta uściśla, że chodzi zarówno o wydatki bieżące, jak również inwestycje. Tadeusz Truskolaski oczekuje, że "dotkliwe ubytki w dochodach" zostaną samorządom zrekompensowane.

Propozycją Stowarzyszenia Metropolia Warszawa jest, by wzrósł udział samorządów we wpływach z podatku PIT w sumie o 6,76 pkt. proc., do poziomu 57,95 proc., ze szczegółowym podziałem na:

Propozycją Stowarzyszenia Metropolia Warszawa jest, by wzrósł udział samorządów we wpływach z podatku PIT w sumie o 6,76 pkt. proc., do poziomu 57,95 proc. , ze szczegółowym podziałem na:

  • gminy: o 5,15 pkt. proc. - do 44,49 proc.
  • powiaty: o 1,39 pkt. proc. - do 11,64 proc.
  • województwa: o 0,22 pkt. proc. - do 1,82 proc.
Z tego co czytamy w "Rz", są to jednak pobożne życzenia, bo jak zapewnia wicepremier Jacek Sasin, „kondycja finansowa samorządów za rządów PiS poprawia się w takim stopniu jak nigdy wcześniej".

Można się więc spodziewać, że śladem Krakowa i Białegostoku pójdą kolejne samorządy, które mogą tak samo szukać oszczędności w wydatkach, ograniczając inwestycje. Oczywiście cały problem może być nabrzmiały o tyle, że powoli wkraczamy w kampanię parlamentarną.

Źródło: Business Insider Polska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy