- Piotrkowska 77 to obecnie plac budowy, ale już widać, jakiego efektu możemy się spodziewać. W dużej części odrestaurowane zostały już sufitowe zdobienia. Trwają zaawansowane prace przy odnawianiu stolarki drzwiowej i okiennej. Zaawansowane są też prace w podwórzu.
!reklama!
Widoczny jest kształt nowego ogródka, który będzie cały oszklony. Ogródek będzie ogólnodostępny i będzie jedną z atrakcji przy ulicy Piotrkowskiej. Na terenie zewnętrznym nie zabraknie również zieleni. Pojawią się nowe nasadzenia krzewów, drzew oraz roślinności pnącej umocowanej na specjalnych stelażach – mówi Rafał Michaś, Zarząd Inwestycji Miejskich
- Pałac Maksymiliana Goldfedera to skarbnica odkryć. Prowadzimy remont konserwatorski w pełnym znaczeniu tego słowa. Odkryliśmy polichromie, malowidła, zdobienia w pałacowych wnętrzach, na ścianach i sufitach. Każde odkrycie jest zabezpieczone i poddane odtworzeniu – dodaje Sławomir Ostrowski, przedstawiciel wykonawcy inwestycji
W budynku przy ul. Piotrkowskiej 77 powstaną przestrzenie dedykowane działalności gastronomicznej oraz szesnaście lokali biurowych. Budynek zostanie w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, zamontowany zostanie dźwig osobowy i znikną wszelkie bariery architektoniczne.
Umowa z firmą Przedsiębiorstwo Konserwacji Obiektów Zabytkowych Sławomir Ostrowski została podpisana 17 kwietnia 2018 r. Wartość inwestycji – 9 000 000 zł. Budynek zostanie oddany do użytkowania na przełomie 2020 i 2021 roku.
Adres Piotrkowska 77 zna każdy łodzianin
To jedna z popularniejszych lokalizacji na najważniejszej ulicy miasta. Lokalizacja zyskała sławę dzięki takim lokalom jak Irish Pub, Klub Spadkobierców czy legendarne już „Siódemki”.Pod koniec lat pięćdziesiątych, w miejscu, w którym mieścił się kiedyś kantor bankowy Goldfedera założono klub studencki ,,77” (,,Siódemki”), który bardzo szybko stał się miejscem spotkań środowiska artystycznego Łodzi. Legendę i klimat tego miejsca tworzyli przede wszystkim występujący tam artyści: Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Tomasz Stańko, Małgorzata Ostrowska i wielu innych.
Maksymilian Goldfeder - jeden z największych "Lodzermenschów"
Do Łodzi przyjechał w 1870 roku z Warszawy. W 1899 roku Goldfeder kupił za 15 000 rubli działkę przy ul. Piotrkowskiej 77. Pierwszy projekt pałacu, wykonany przez znanego warszawskiego architekta Bronisława Żochowskiego, nie znalazł uznania. Goldfeder zaakceptował projekt zaproponowany przez łódzkiego architekta miejskiego Hilarego Majewskiego.
Fasada pałacu otrzymała dekoracyjną formę w stylu późnego renesansu, wzorowaną na szesnastowiecznych pałacach Florencji i Rzymu. Zdobi ją fryz z motywem putt z girlandami i znajdująca się powyżej tralkowa attyka. Do salonów pałacu prowadzi klatka schodowa zdobiona witrażem z wizerunkiem bogini Artemis (Diany) z datą 1892.
Rezydencja przy Piotrkowskiej 77 wypełniona jest zdobieniami i detalami - znajdziemy tu również motywy mauretańskie w męskiej palarni. Budowa pałacu w centralnej części miasta była potwierdzeniem zamożności i społecznej pozycji jej właściciela.
Źródło: ZIM
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.