Zbliża się okres urlopowy. Przed zaplanowaniem wakacji warto najpierw zajrzeć do paszportu, by przekonać się, czy nasz dokument nie stracił ważności. W żadnym wypadku z wyrobieniem paszportu nie czekajmy do ostatniej chwili.
Chcesz wyrobić paszport? Jakie są szanse na umówienie wizyty online?
Czas oczekiwania na wyrobienie paszportu jest zawsze taki sam i wynosi do 28 dni. Jednak już czas, jaki musimy odstać w kolejce w punktach paszportowych, jest naprawdę różny. Najgorzej sytuacja wygląda krótko przed wakacjami zarówno tymi zimowymi, jak i letnimi. W ubiegłym roku dochodziło do sytuacji, że ludzi latem ustawiali się przed urzędami nawet o 3 w nocy, aby załapać się na dzienny limit obsługiwanych petentów. Sytuacja była krytyczna w całej Polsce.W Łodzi nie lepiej było już w maju. Jak wówczas informowaliśmy, dokładnie 2 maja, a więc w trakcie trwania długiego weekendu, mieszkańcy poświęcali swój wolny dzień, aby złożyć wniosek o wydanie dokumentu.
Jak obecnie wygląda sytuacja? Oddział prasowy Biuro Wojewody informuje, że zainteresowanie uzyskaniem dokumentu paszportowego jest w obecnie bardzo
duże.
Każdego dnia składanych jest kilkaset wniosków. Zbliżające się miesiące wakacyjne z pewnością spowodują jeszcze większe zainteresowanie
wyrobieniem dokumentu paszportowego.
Wizytę w punkcie paszportowym możemy umówić za pomocą elektronicznej rezerwacji wizyt. Musimy jednak wiedzieć, że do 15 maja nie ma wolnych terminów, jeżeli chodzi o przyjmowanie wniosków. Jeżeli chodzi o wydawanie paszportów, to zostały pojedyncze dni, zarówno w kwietniu, jak i w maju (informacja na dzień 14 kwietnia).
Mimo że procedura wyrabiania dokumentu zawsze jest taka sama, o paszporcie warto pomyśleć wcześniej. Odbioru dokumentu nie należy zostawiać na ostatnie dni przed planowanym wyjazdem. Pozwala to zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów, zwłaszcza gdy pojawi się nieoczekiwane zdarzenie losowe, albo okaże się, że przez pomyłkę podaliśmy błędne dane.
Paszport dla dziecka. O tym zmianach musisz wiedzieć
Jeżeli chodzi o wyrabianie paszportów dla najmłodszych, to tu pojawiło się pewne udogodnienie, o którym musimy wiedzieć. Od 31 marca formalności związane z wnioskowaniem o paszport dla dziecka do 12. roku życia, ale też dla osoby ubezwłasnowolnionej można załatwić bez wychodzenia z domu! Co ważne, jeżeli nasze dziecko nie ukończyło 5. roku życia, nie musimy go zabierać ze sobą do urzędu, żeby odebrać jego paszport.Kolejnym dużym udogodnieniem jest fakt, że zgodę drugiego rodzica, albo – w zależności od sytuacji – opiekuna czy kuratora dziecka, można wyrazić online. Takie samo prawo mają również osoby, które opiekują się osobami ubezwłasnowolnionymi. Znikają również opłaty za wyrażenie zgody na wydanie paszportu.
Nie będziemy już ponosić kosztów z tego tytułu. Nawet jeśli będziemy składać wniosek w urzędzie, zostanie on zarejestrowany w nowym module i ta opłata nie będzie naliczana
- wyjaśnia minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.
Pierwszy krokiem, który musimy zrobić to wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka.
Tu będziemy musieli odpowiedzieć na trzy pytanie:
Ile dziecko ma lat?
Czy wniosek chcemy złożyć w internecie, czy w urzędzie?
Gdzie odbierzemy paszport (w kraju, czy za granicą)?
Następnie klikamy opcję "złóż wniosek", co spowoduje, że zostaniemy przekierowani na stronę do logowania (oczywiście tylko w przypadku, gdy na pytanie trzecie odpowiemy "w internecie"). Zalogować będziemy mogli się poprzez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna, albo też przez usługę mObywatel.
Po wejściu na stronę musimy udzielić odpowiedzi na kolejne pytania:
Jaki rodzaj paszportu chcesz uzyskać?
Gdzie chcesz złożyć wniosek o paszport? Po wyborze odpowiedniego województwa wyświetli nam się lista punktów paszportowych. Trzeba zaznaczyć jeden.
Następnie musimy wybrać dziecko, którego wniosek dotyczy. W kolejnym kroku należy dołączyć zdjęcie dziecka (oczywiście zgodne z wytycznymi, które są takie same, jak w przypadku składania wniosku drogą tradycyjną), uzupełnić swoje dane kontaktowe oraz zapłacić za dokument. Zanim wciśniemy opcję "Wyślij", warto upewnić się, że wszystkie dane są prawidłowe i w razie pomyłki poprawić.
Na wydanie dokumentu czeka się około miesiąca od złożenia wniosku. Ważność wydanego paszportu to pięć 5 lat, lub w przypadku paszportu tymczasowego, do 365 dni od daty jego wydania. Koszt wydanie to 30 złotych (opłacamy w momencie złożenia wniosku).
Gdzie wyrobić dokument?
Wniosek o wydanie paszportu możemy złożyć w dowolnym punkcie. Jeżeli chodzi o nasze województwo, to jest kilka punków. Jest to:
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi
ul. Traugutta 25, 90-113 Łódź
tel.: 42 664-17-00 email: so@lodz.uw.gov.pl
Punkt Obsługi Klienta w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Szkolna 28, piętro I, pok. 147 i 148, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel.: 42 664-12-51
Punkt Obsługi Klienta w Sieradzu
Pl. Wojewódzki 3, 98-200 Sieradz
tel.: 42 664-16-56
Punkt Obsługi Klienta w Skierniewicach
ul. Jagiellońska 29, 96-100 Skierniewice
tel.: 42 664-16-81
Godziny pracy
Łódź, Sieradz, Skierniewice:
Poniedziałek 8.00-15.45
Wtorek 10.00-17.45
Środa 8.00-15.45
Czwartek 8.00-15.45
Piątek 8.00-15.45
Piotrków Trybunalski:
Poniedziałek 8.00-15.45
Wtorek 9.00-16.45
Środa 8.00-15.45
Czwartek 8.00-15.45
Piątek 8.00-15.45
Terenowy Punkt Paszportowy w Kutnie
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 18
99-300 Kutno
tel. 24 253-11-46
Godziny przyjęć:
Pn. - Pt.: 8.00-15.00
Terenowy Punkt Paszportowy w Bełchatowie
ul. Czapliniecka 96
97-400 Bełchatów
tel. 44 733-66-30
Godziny przyjęć:
Pn., Śr., Czw., Pt.: 8.00-15.00
Wt. 9.30-16.30.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.