reklama
reklama

Niesamowite! Łódzkie badaczki wymyśliły jadalne opakowania i naczynia. "Atrakcyjne pod względem smaku i wyglądu"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. Politechnika Łódzka, Pixabay

Niesamowite! Łódzkie badaczki wymyśliły jadalne opakowania i naczynia. "Atrakcyjne pod względem smaku i wyglądu" - Zdjęcie główne

Badaczki wynalazły jadalne miski, kubki i eleganckie podkładki | foto arch. Politechnika Łódzka, Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźBadaczki z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej wymyśliły jadalne opakowania i naczyniami. Opracowana technologia wykorzystuje odpady roślinne. Rozwiązanie zostało zgłoszone do ochrony patentowej.
reklama

O projekcie, realizowanym na uczelni informowano już w wakacje.  - Wśród wielu projektów realizowanych na Politechnice Łódzkiej ten jest wyjątkowo atrakcyjny, bo można go zjeść -  mówiła wówczas  dr inż. Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa

Jadalne miski, kubki i eleganckie podkładki

Tworzył go zespół badaczek: dr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka i dr inż. Joanna Oracz z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności PŁ pracuje nad jadalnymi opakowaniami i naczyniami.

Wynalazek o tytule: „Mieszanka do wytworzenia jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych, przeznaczonych zwłaszcza dla przemysłu spożywczego oraz sposób wytwarzania opakowań i naczyń z tej mieszanki” zdążył już zająć drugie miejsce w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”, promującym rozwiązania, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji.  

reklama

Nasz wynalazek wykorzystuje odpady poprodukcyjne z przemysłu olejarskiego i dodatek mąki z przemysłu zbożowego. Wytłoki z oliwek otrzymywane po pozyskaniu z nich oliwy stanowią 70-80 proc. mieszanki. Miąższ z oliwek jest problematycznym surowcem do zagospodarowania, jednak jest produktem ubocznym o wysokich walorach odżywczych. Wytłoki charakteryzują się między innymi wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, a także zawierają cenne kwasy omega, dlatego zostały wybrane na bazę do opakowań jadalnych

 - wyjaśniła kierująca zespołem dr inż. Joanna Grzelczyk.

Jak dodaje, dzięki wykorzystaniu odpadów żywnościowych i stworzeniu z nich opakowań nadających się do spożycia rozwiązujemy kilka problemów naraz. - Na rynku dostępne są co prawda jadalne opakowania jednorazowe, ale do ich produkcji stosuje się przede wszystkimi surowce stanowiące pełnowartościową żywność, a na świecie, mimo nadprodukcji żywności, nadal wiele krajów zmaga się z niedożywieniem - zauważa. 

reklama

Opakowania i naczynia mogą być zjedzone wraz z posiłkiem, który się na nim znajdzie. Badaczki zdradzają, że jest ono źródłem błonnika pokarmowego i związków prozdrowotnych. Jeśli  jednak nie będziemy mieli na nie apetytu, ulegną biodegradacji maksymalnie w 30 dni. Miski, kubki i eleganckie podkładki mogą być stosowane do ciepłych i zimnych napojów, serwowania dań płynnych lub sypkich produktów spożywczych. Jak zapewniają pomysłodawczynie, ich wynalazek jest atrakcyjny, zarówno pod względem smaku, jak i wyglądu. 

reklama

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama