Realnie takie przejście jednak nie istnieje, a zostało stworzone na potrzeby materiału filmowego, mającego uzmysłowić kierowcom, że zatrzymywanie się przed przejściem dla pieszych jest naprawdę bardzo ważne. Film zobaczyło już niemal 10 mln osób.
Bezpieczne przejście dla pieszych
Na filmie widzimy, jak przed zbliżającym się do przejścia dla pieszych pojazdem nagle podnoszą się pasy – „zebra”, tworząc barykadę umożliwiającą bezpieczne przejście pieszym. Kierowca widzi napis: „To przejście chroni pieszych. Dziękujemy, że się zatrzymałeś”. Za kampanią stoi kanadyjska organizacja SAAQ (Société de l’Assurance Automobile du Québec), której misją jest zabieganie o bezpieczeństwo na drogach. Problem wypadków na przejściach dla pieszych stanowi również zmorę polskich dróg. Dozwoloną prędkość przed przejściami dla pieszych przekracza dziewięciu na dziesięciu kierowców – wykazuje raport Instytutu Transportu Samochodowego. To wynik aż trzykrotnie gorszy niż w 2015 roku.
Okazuje się, że aż 85 proc. polskich kierowców jeździ szybciej, niż zezwalają na to przepisy w odległości zaledwie 100 m od pasów dla pieszych, a 40 proc. z nich łamie ograniczenie prędkości na samych przejściach.
Co 10 ofiara wypadków drogowych w Polsce ginie na przejściu dla pieszych
Statystyki bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych wyglądają jeszcze gorzej poza terenem zabudowanym. Do poruszania się z prędkością powyżej 70 km/h w odległości 10 metrów od pasów przyznało się 68 proc. kierujących. Policyjne dane wskazują, że co dziesiąta ofiara wypadku drogowego w 2018 roku poniosła śmierć na przejściu dla pieszych.
N'attendez pas que ça vous saute en pleine face, respectez la priorité des piétons et arrêtez-vous aux passages aux piétons! #piétons #securiteroutiere #saaq pic.twitter.com/u21WVw38Fz
— SAAQ (@SAAQ) October 29, 2019
Źródło: Bankier.pl / Twitter.com
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.