Przedmiotem konferencji kandydatów Lewicy były skutki tzw. ustawy dezubekizacyjnej w zakresie wypłacania świadczeń emerytalnych dla byłych funkcjonariuszy niektórych służb mundurowych. Wprowadzona ponad dwa lata temu (1 października 2017 roku) ustawa zawierała zapisy, które obniżały (często radykalnie) wysokość emerytur funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. Według danych rządowych obniżenie świadczeń dotknęło około 39 tysięcy byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ograniczyło wydatki budżetu państwa o około 1,2 miliarda złotych rocznie.
Jak argumentowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, obniżenie świadczeń nie jest zemstą czy represją, ale działaniem przywracającym podstawowe poczucie sprawiedliwości społecznej.
Lewica: to represyjna, łamiąca konstytucję ustawa
Kandydaci Lewicy mówią wprost o tej ustawie jako o haniebnej i o niesprawiedliwości, jaka ich zdaniem, spotkała funkcjonariuszy służących w czasach PRL. Jak podkreślili część z osób, które otrzymują niższe świadczenia, pozytywnie przeszła weryfikację po 1990 roku.
- Były to osoby, które pracowały na rzecz naszego państwa, były to osoby, które ochraniały najważniejszych urzędników w naszym państwie. Były to wreszcie osoby, które po 1990 roku przeszły pozytywnie weryfikację i pracowały na rzecz Rzeczypospolitej - mówił podczas konferencji wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela
Tomasz Trela złożył deklarację, że jednym z pierwszych działań Lewicy, po dostaniu się do Sejmu, będzie przedstawienie projektu ustawy, która cofnie rozwiązania wprowadzone przez rząd Zjednoczonej Prawicy.
Na konferencji padły jeszcze inne, mocne słowa. Kandydaci wskazali, że rząd być może będzie chciał rozszerzyć listę funkcjonariuszy, którym zostanie obniżone świadczenie emerytalne. Chodzi o żołnierzy i strażaków.
Kandydaci Lewicy nie wykluczają również, że w przypadku cofnięcia zapisów ustawy dezubekizacyjnej, za okres pobierania niższej emerytury zostaną wypłacone rekompensaty. Jak powiedział Tomasz Trela, takie rozwiązanie musi być jednak sprawdzone pod kątem formalno – prawnym.
Podczas konferencji została również podpisany Pakt dla mundurowych, który obejmuje trzy postulaty:
- Cofnięcie zapisów ustawy dezubekizacyjnej i przywrócenia emerytom odebranych świadczeń
- Ukaranie winnych wprowadzenia tej ustawy
- Powstrzymanie odebrania emerytur żołnierzom Ludowego Wojska Polskiego
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.