Reklama

Reklama

Trujące powietrze w Łodzi! Poważne ostrzeżenie dla wszystkich mieszkańców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Trujące powietrze w Łodzi! Poważne ostrzeżenie dla wszystkich mieszkańców - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Canva

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Osoby, które w miniony weekend chciały wykorzystać piękną, iście zimową pogodę w Łodzi i wyjść na spacer, musiały być bardzo ostrożne. Niestety taka aura sprzyja pogorszeniu jakości powietrza. To zdecydowanie dało się odczuć w Łodzi, gdzie zanieczyszczenie powietrza osiągnęło 400% normy. A to nie koniec.

Reklama

Piękna pogoda, przymrozek, słońce i… koszmarne powietrze w Łodzi

Świecące słońce oraz przymrozek to zazwyczaj oznaka inwersji temperatur, czyli stopniowego wzrostu temperatury powietrza wraz z wysokością. Takie zjawisko powoduje szybkie zrównanie temperatury powietrza z temperaturą unoszącego się dymu.

Problem ten dotyczy zwłaszcza emisji z niewielkich kominów domowych. Niska temperatura spalin, ich niewielka objętość oraz mała wysokość kominów powodują, że uchodzące z nich zanieczyszczenia wychładzają się i kumulują blisko powierzchni ziemi, wpływając niekorzystnie  na jakość powietrza.

Tak też było w ten weekend w Łodzi, szczególnie na południu miasta. Ekstremalnie duże zanieczyszczenie odnotowano w Ksawerowie, gdzie normy PM10 przekroczono o 400%, a normy PM2.5 o prawie 700%. 

Ostrzeżenie przed brudnym powietrzem w Łodzi. Może być ono niebezpieczne dla mieszkańców

To nie koniec problemów z jakością powietrza w Łodzi. Na początku tygodnia poziom pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu znowu będzie niebezpiecznie wysoki. 

„Warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego” - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które przypomina także, że zła jakość powietrza może być bardzo niebezpieczna dla mieszkańców.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać skutki dla zdrowia pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

„Rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ogranicz wietrzenie pomieszczeń, unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku” - apeluje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy