Reklama

Reklama

Trzy monodramy, jeden aktor – teatralne lato w Monopolis

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka, który w czerwcu po przerwie spowodowanej pandemią powrócił do grania spektakli na żywo zapowiadał, że latem grać nie przestanie i słowa dotrzymał. Podczas wakacji obejrzeć można będzie aż trzy monodramy Kamila Maćkowiaka – już dziś, 27 lipca o 19:00 w Monopolis pojawi się „DIVA Show”, 7 i 8 sierpnia o 19:00 „Niżyński”, a na zakończenie wakacji 29 i 30 sierpnia o 19:00 czekają nas pokazy przedpremierowe najnowszego, autorskiego monodramu Maćkowiaka – „KLAUS-obsesja miłości” połączone ze spotkaniem z odtwórcą roli głównej. 

„DIVA SHOW” czyli Maćkowiak jako Tina Turner

Tina Turner to artystka, która z pewnością jeszcze nie jeden raz zaskoczy swoich fanów – kilka lat temu ogłosiła koniec kariery, tymczasem powraca właśnie na rynek muzyczny remiksem jednego ze swoich najbardziej znanych hitów „What ’s love got to do with it”. Nie zabraknie go też w spektaklu „DIVA Show”, nagrodzonym prestiżową, ogólnopolską Nagrodą im. Schillera dla twórcy sezonu oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów we Wrocławiu, autorskim monodramie Kamila Maćkowiaka, który już dziś o 19:00 pojawi się w Monopolis (kolejny spektakl 23.X. o 19:00).

Nieodmiennie od wielu lat (w październiku, w co trudno wciąż realizatorom uwierzyć, minie 7 lat od premiery) przedstawienie grane jest przy nadkompletach na widowni,
a postać, którą wykreował Maćkowiak, wciąż zachwyca i zdobywa kolejnych wielbicieli. 

„Mimo szalonego tempa i brawurowych popisów tańca spektakl ma wyjątkowo wyważone proporcje śmiechu i łez. To brawurowy popis igrania z emocjami publiczności, wchodzenia z nią szybko w bliski i autentyczny kontakt, szalona chwilami historia chłopca, który całe życie marzył o tym, żeby być jak Tina Turner. I na naszych oczach staje się nią, tańczy i porusza się jak ona. Ale oczywiście wiemy od razu, że wszystkie przebieranki, gorsety, peruka i wysokie buty platformy to tylko pretekst do pokazania czegoś więcej, głębokiej rozpaczy samotnego człowieka, który uparcie próbuje odnaleźć swoją tożsamość”.

M.Kuydowicz, e-zwierciadło

Formuła stand-up, w której zostało zrealizowane i jedyna w swoim rodzaju, jak piszą recenzenci „błyskotliwa relacja z publicznością” na tyle spodobały się widzom, że przedstawienie nie schodzi z afisza, wręcz przeciwnie – przyciąga widzów jak magnes, gwarantując im zarówno doskonałą zabawę jak i mnóstwo wzruszeń. Spektakl wpisuje się tym samym w konwencję monorewii osobowości borderline, którą ma zresztą
w często pomijanym podtytule i dostarcza widzom różnorakich i – co warto podkreślić - biegunowo różnych, emocji. Maćkowiak żongluje emocjami swoich widzów, za każdym razem fundując im inny rollercoaster wrażeń, przeprowadza ich przez nie, pełni rolę mistrza ceremonii i nie daje się zaskoczyć reakcjom, których nigdy przewidzieć nie sposób. 

Kiedy się staje naprzeciw tłumowi, którego reakcje są przecież w dużym stopniu nieprzewidywalne – i ma w perspektywie dwie i pół godziny częściowo improwizowanego widowiska na trudny temat, trzeba mieć świadomość tego, że otwieranie widzów na przeżycie i uwalnianie emocji może prowadzić do zaskakujących sytuacji.”

Chochlik Kulturalny

Jakie będzie poniedziałkowe „DIVA Show”? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, wszak nieprzewidywalność to jedna z wielu zalet tego monodramu. Jedno natomiast jest pewne – nikt nie wyjdzie z teatru nie zadawszy sobie fundamentalnych, bardzo osobistych pytań, nikt nie będzie mógł powiedzieć, że nie śmiał, a jednocześnie nie wzruszył się do łez– jeśli nie losem bohatera, to przynajmniej tym, co sam z niego w sobie zobaczył. 

SUKCES „NIŻYŃSKIEGO” W MONOPOLIS

„Niżyński” to jeden z najbardziej cenionych i uznanych polskich monodramów, który przyniósł Kamilowi Maćkowiakowi, odtwórcy głównej roli szereg nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Polsce i zagranicą. Gościł między innymi w Helsinkach i Kownie, otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów w Sankt Petersburgu oraz nagrodę mediów niemieckich THESPIS podczas Międzynarodowego Festiwalu Monodramów w Kilonii. 

Przedstawienie obchodzi w tym roku swoje piętnastolecie, zostało zagrane ponad 300 razy, a latem tego roku po raz pierwszy z wielkim sukcesem zaprezentowane
w Monopolis, na pokazy w którym po dłuższej przerwie specjalnie powróciło.

Spektakl to trwające prawie dwie godziny studium choroby psychicznej, w którym Maćkowiak udowadnia swój talent nie tylko aktorski, lecz także baletowy i które publiczność za każdym razem przyjmuje owacjami na stojąco doceniając kunszt odtwórcy głównej roli, w której „aktor i tancerz stali się jednością” (G. Korzeniowska, Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych), 

Monodram, mimo długiej obecności na deskach teatralnych to dla wcielającego się w postać Niżyńskiego Maćkowiaka ogromne wyzwanie. Aby kolejny raz „wrósł w rolę” (Izabela Lewkowicz, Teatralia) i mógł stworzyć kreację, w której „balansuje na najwyższych strunach wrażliwości” (Kama Pawlicka, Teatr dla Was) niezbędne są przygotowania intensywniejsze niż te, których wymaga każdy inny spektakl, co jest tylko dowodem na to, że to przedstawienie pod każdym względem wyjątkowe. 

Spektakl cieszy się tak dużą popularnością, że na pokazy sierpniowe miejsc już brak, można jednak zapisywać się na listę rezerwową, którą specjalnie dla zainteresowanych obejrzeniem tego niezwykłego monodramu Fundacja przygotowała na swojej stronie (https://www.fundacjamackowiaka.org/lista-rezerwowa-nizynski/).

Wszyscy, którym udało się bilet kupić, obejrzą przedstawienie, w którym „Maćkowiaka gra aktorska i taniec stworzyły poruszające, sięgające granic wytrzymałości przeżycie teatralne /…/”. Z całą pewnością po przedstawieniu „Niżyńskiego” w sierpniu powtórzy się sytuacja z Kilonii, gdzie /…/ „pełen zachwytu aplauz nagrodził wprost niewiarygodny pokaz aktorskiej siły.” (S. Tholund, Kilońskie wiadomości).

GENIALNY POTWÓR, czyli OPOWIEŚĆ O KLAUSIE KINSKIM

„KLAUS – obsesja miłości” to trzecie oblicze Kamila Maćkowiaka jakie w ramach letniego repertuaru zaprezentuje w Monopolis i zarazem piąty, podobnie jak „DIVA Show” w pełni autorski, monodram aktora. Maćkowiak bardzo ceni sobie osobiste, kameralne spotkania z publicznością, podczas każdego z nich prowadzi z widzami intymny dialog nie unikając tematów trudnych, a na bohaterów swoich monodramów wybierając postaci skomplikowane psychologicznie, barwne, inspirujące, ale także– jak w przypadku „KLAUSA” - kontrowersyjne. 

Spektakl inspirowany jest bowiem autobiografią Klausa Kinskiego – aktora o niezwykłej charyzmie, jednej z najwybitniejszych postaci kina europejskiego XX wieku. Kinski to także bohater niezliczonych skandali, których nie szczędził sobie zarówno w życiu zawodowym jak prywatnym, określany przez wielu mianem potwora, psychopaty i seksoholika. Wystąpił w ponad 130 filmach oraz w wielu spektaklach teatralnych. Stworzył kultowe role w filmach Wernera Herzoga – „Aguirre, gniew boży”, „Nosferatu wampir”, „Woyzeck”, „Fitzcarraldo”. Kinski, czterokrotnie żonaty, był ojcem trójki dzieci. 

Spektakl to studium obsesji, namiętności, gniewu i skrajnych, niszczących emocji. To także studium geniusza, który okazał się potworem, bolesne i brutalne rozliczenie się z zawodem aktora, którego Kinski, jeśli wierzyć jego własnej wypowiedzi, szczerze nienawidził. Nienawidził sławy, pracy z reżyserami, prawdopodobnie też samego siebie. W jego postaci Kamil Maćkowiak znalazł pretekst do stworzenia kolejnej barwnej, skomplikowanej osobowości scenicznej.

Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka w związku z zaplanowaną na 3 i 4 października premierą „KLAUSA- obsesji miłości” przygotował wyjątkowe wydarzenie w ramach letniego repertuaru – 29 i 30 sierpnia o 19:00 w Monopolis odbędą się dwa  pokazy przedpremierowe tego tytułu połączone ze spotkaniem z Kamilem Maćkowiakiem, podczas którego widzowie będą mogli wyrazić swoją opinię i podzielić się wrażeniami z obejrzanego spektaklu wpływając na jego ostateczny kształt.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy