Reklama

TuŁódź – Szalone miasto! Cykl poświęcony Łodzi sprzed ponad stu lat – dziś o zakończeniu roku szkolnego i uroczystym festynie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

TuŁódź – Szalone miasto! Cykl poświęcony Łodzi sprzed ponad stu lat – dziś o zakończeniu roku szkolnego i uroczystym festynie   - Zdjęcie główne

Kolejny odcinek cyklu portretującego Łódź sprzed stu lat dotyczy zakończenia roku szkolnego przez łódzkich uczniów (fot. redakcja TuŁódź) |wiadomości łódzkie | Łódź | TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zainspirowani publikacją Jacka Kusińskiego pt. „Szalone miasto” nurkujemy w odmęty historii Łodzi z lat 1884-1918. Niezwykła formuła cyklu reportaży pozwoli lepiej zrozumieć  rewolucyjne przemiany miasta, a także poznać jego dawnych mieszkańców i ich zwyczaje. Tym razem przedstawimy historię genialnego chłopca.

W jednym z wrześniowych numerów „Dziennika” czytelnicy mogli przeczytać o zakończeniu roku i pikniku zorganizowanym na ich cześć.    

„Dziennik” nr 142, 28 czerwca 1892 r

Popis uczniów i zabawa na Księżym Młynie

W niedzielę d. 26 b. m. odbył się doroczny popis wychowańców szkół przy zakładach scheiblerowskich. O godzinie 9-ej rano zebrali się uczniowie i uczennice w klasach, które poprzednio przystroili sami wieńcami i zielenią. Po odczytaniu listy promowanych, zebrała się dziatwa w wielkiej Sali resursy miejscowej. A spora był to drużyna, gdyż z nauk elementarnych korzysta 520 dzieci robotników i urzędników towarzystwa. Nauki udzielane są tam przez 5-ciu nauczycieli pod kierunkiem p. Hocha.

Po odśpiewaniu hymnu, p. Hoch przemówił do młodzieży. Następnie p. Karol Scheibler rozdawał nagrody w postaci ładnie oprawionych książek i przemówił serdecznymi słowy do opuszczających szkołę – zachęcając pozostałych do wytrwałej pracy.

O godzinie 3-ciej po południu urządzono piknik dla wychowańców szkoły w nowo założonym ogrodzie przy resursie. Dziatwa podejmowana suto ciastkami, cukierkami i t. p. bawiła ochoczo, i ogród – który za lat kilka należeć będzie do najładniejszych w mieście – rozbrzmiewał wesołym jej szczebiotem, przygłuszającym niekiedy dźwięki wybornej orkiestry fabrycznej.

Festynowi temu przypatrywało się wiele osób z miasta, które odniosły stąd najprzyjemniejsze wrażenie.

Cała publikacja dostępna tutaj.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy