Reklama

Reklama

Tunel Łódź. Katarzyna i Faustyna pracują pełną parą. Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy tunelu średnicowego

Opublikowano: sob, 3 lip 2021 14:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Tunel Łódź. Trwa budowa podziemnej trasy kolejowej, czyli tunelu średnicowego w Łodzi. Katarzyna i Faustyna, czyli maszyny TBM są na w tej chwili na etapie budowy tuneli właściwych.

Tunel średnicowy Łódź - na jakim etapie są prace

Trwa budowa podziemnych połączeń między stacjami Łódź Fabryczna a Żabieniec i Kaliska. Maszyny TBM Katarzyna i Faustyna, które pracują przy budowie podziemnej trasy kolejowej – to technologia stosowana na świecie do budowy tuneli kolejowych i drogowych.

!reklama!

Jak informuje PKP PLK, technologia TBM minimalizuje ryzyka związane z pracami prowadzonymi w sąsiedztwie gęstej zabudowy miejskiej. Specjalna konstrukcja zapobiega np. osiadaniu terenu, budynków, osuwaniu się ziemi i drganiom. Ogranicza także ingerencję w tkankę miejską i minimalizuje kolizje z miejską infrastrukturą (sieci energetyczne, ciepłownicze, gazowe, wodne itp.).

Mimo to może się zdarzyć, że na kilka dni lokatorzy budynków na trasie tunelu średnicowego opuszczą swoje mieszkania. PKP PLK zapewnia, że te będą całodobowo zabezpieczone.

Zakończyła się początkowa faza drążenia, tj. rozruch technologiczny maszyn. Faustyna i Katarzyna są w komorach. Tarcze są na etapie pracy w gruncie poza komorami startowymi. Maszyna TBM Katarzyna z tarczą o średnicy ponad 13 metrów drąży dwutorowy tunelu od ulicy Stolarskiej do podziemnego dworca Łódź Fabryczna. TBM Faustyna o średnicy ok. 8,5 m, wykona cztery jednotorowe tunele, które połączą tunel główny ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec.

Polecamy: Tunel Łódź. Potężne maszyny TBM wreszcie ruszyły! Rozpoczęło się drążenie łódzkiego tunelu średnicowego [zdjęcia]

Trzy przystanki kolejowe pod Łodzią

Oprócz tunelu, jednocześnie powstają stacje, na których zatrzymywać się będą pociągi.

Budowane są nowe przystanki Śródmieście i Polesie. Na przystanku Łódź Polesie (w rejonie ulic Ogrodowej i Karskiego) montowane są ściany szczelinowe.

Na przystanku Łódź Śródmieście (w rejonie skrzyżowania ul. Zielonej z ul. Zachodnią i al. Kościuszki) przygotowywany jest teren. Prace obejmują m.in. demontaż torowiska tramwajowego oraz sieci trakcyjnej. Wykonywane są odwierty geotechniczne.

Polecamy: Tunel średnicowy w Łodzi. Trwa budowa stacji Łódź-Polesie. Zobacz zdjęcia [galeria]
Wykonawca uwzględnia w projekcie dodatkowy, trzeci przystanek Łódź Koziny (robocza nazwa). Przy ulicy Skarpowej i ul. Żniwnej budowane są komory (demontażowa i startowa) dla mniejszej tarczy TBM. Przy komorze rozgałęźnej pomiędzy tunelem dwutorowym a jednotorowymi przy ul. Włókniarzy przygotowywana jest budowa ścian szczelinowych.

Tunel średnicowy to kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna, który z dworca końcowego stanie się przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne – na osi wschód – zachód (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska) i na osi północ – południe (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec).

Wykonawca przewiduje zakończenie inwestycji na koniec 2022 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.