reklama
reklama

Twoje dziecko potrzebuje pomocy lekarza specjalisty? Do tych medyków kolejki szokują

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Twoje dziecko potrzebuje pomocy lekarza specjalisty? Do tych medyków kolejki szokują - Zdjęcie główne

Jak długo czeka się na wizytę u specjalisty dziecięcego? To wszystko zależy od regionu. Trzeba jednak wykazać się cierpliwością | foto pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźKażdy, kto miał potrzebę umówić się na wizytę do lekarza specjalisty, wie, że w tym przypadku trzeba się wykazać się niemałą cierpliwością. Osoby, które w rejestracji usłyszą, że pierwszy wolny termin dana przychodnia ma za miesiąc, mogą mówić o wielkim szczęściu. Niektórzy na wizytę muszą czekać nawet rok!
reklama

Według raportu NFZ najdłużej czeka się na wizytę u neurologa, do poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej, poradni kardiologicznej, czy do ośrodka rehabilitacji dziennej. Nie lepiej jest, jeżeli chodzi o okulistów, czy dentystów. Do każdych z tych punktów medycznych czeka po kilkaset osób. Jeszcze gorzej jest, jeżeli chodzi o specjalistów dziecięcych. 

Do lekarza specjalisty nie wejdziemy z ulicy. Ile trzeba czekać? 

Z danych NFZ, które podsumowało swoją działalność w drugim kwartale 2023 roku, dowiadujemy się, że do poradni diabetologii dziecięcej na poradę specjalisty dzieci muszą czekać nawet 292 dni. Do ortodonty stomatologa nawet 11 miesięcy, do urologa dziecięcego ok. 90 dni, a otolaryngologa dziecięcego ok. 80 dni.  Oczywiście wszystko jest uzależnione od miejsca świadczenia danej usługi. Dokładne terminy można sprawdzić na stronie NFZ. 

reklama

Co ważne, dostępność specjalistów i czas oczekiwania na wizytę zależy wyłącznie od możliwości organizacyjnych danych placówek medycznych.

Jeżeli chodzi o rekordowe kolejki, to jest jedna specjalizacja, która wiedzie prym. Mowa o psychiatrii dziecięcej. Średnio w Polsce dzieci i młodzież na konsultację muszą czekać aż  238 dni. Jak podaje Fundacja GrowSPACE w aż pięciu placówkach w całym kraju długość oczekiwania jest wyższa niż 1000 dni. Najdłużej w Będzinie, gdzie najbliższa planowana wizyta u lekarza specjalisty przypada szacunkowo, na 6 maja 2030 roku. A jak jest w Łodzi? 

Anna Leder, rzeczniczka prasowa NFZ w Łodzi informuje, że czas oczekiwania jest bardzo różny, w zależności od ośrodka. -  Niestety, dostępność specjalistów, którzy spełniają wymagania NFZ, by móc ich zatrudnić, jest ograniczona. Po wielu konkursach teraz udało nam się zlikwidować 3 białe plamy, które mieliśmy w Łódzkiem - mówi i podaje liczby, które pokazują, jak lawinowo rośnie liczba dzieci w Łódzkiem, które potrzebują takiej pomocy.·       

reklama

  • 52% dzieci, które się zgłosiły do placówek I poziomu (czyli ośrodki pomocy środowiskowej)  w Łódzkiem miało od 13 do 17 lat;
  • W 2021 r. z opieki w ośrodkach I poziomu skorzystało 11 218 pacjentów (6198 dziewczynek i 5020 chłopców), którym udzielono w sumie 46, 5 tys. świadczeń: sesji psychoterapii, wizyt w domu i środowisku, porad psychologicznych, sesji psychoterapii rodzinnej;
  • W 2022 r. z opieki na I poziomie skorzystało ponad 2 razy więcej dzieci: 24 299 pacjentów (14 301 dziewczynek i 9 998 chłopców), którym udzielono w sumie 81 352 tys. świadczeń: sesji psychoterapii, wizyt w domu i środowisku, porad psychologicznych, sesji psychoterapii rodzinnej.
Ponadto, jak wynika, z raportu NFZ na temat depresji,  w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. roku życia, którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 korzystało ich 39 tys., w 2021 r. już o 22% więcej – 56,7 tys. Łódzkie ma jeden z najwyższych w Polsce odsetków osób (4,9 %),  w stosunku do ludności województwa, które w 2021 roku zrealizowały co najmniej jedną receptę na refundowany lek przeciwdepresyjny.

reklama

Nowe ośrodki psychiatryczne dla dzieci i młodzieży. Jaką pomoc oferują? 

NFZ poinformował, że od 1 listopada w Łódzkiem pracują nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży oraz nowe centra zdrowia psychicznego z umową z Łódzkim NFZ. Oznacza to, że punkty pierwszej pomocy w kryzysie psychicznym są już we wszystkich powiatach naszego regionu. Od kilku dni działa placówka w Wieruszowie, Łęczycy i w Kutnie. Ponadto 1 listopada Łódzki NFZ uruchomił także dodatkowe nowe Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Poddębicach i Piotrkowie Trybunalskim. 

Anna Leder, rzeczniczka prasowa NFZ w Łodzi, informuje, że w miejscach tych młodzi pacjenci uzyskają fachową wielospecjalistyczną pomoc. Chodzi o dzieci z zaburzeniami nastroju, nerwicami związanymi ze stresem, zaburzeniami psychotycznymi.

Centra prowadzą poradnie zdrowia psychicznego oraz oddziały dzienne psychiatryczno-rehabilitacyjne dla dzieci (trzeba mieć do nich skierowanie). W Centrach jest lekarz psychiatra dla dzieci i młodzieży, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki mogą skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego. Na oddziale dziennym podopieczni mają opiekę lekarską i pielęgniarską, leki, programy terapeutyczne, niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne, edukację i konsultacje dla rodzin

 - wylicza. 

Dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dodaje, że w ośrodkach  pomoc oferują psychologowie, psychoterapeuci dzieci i młodzieży oraz terapeuci środowiskowi dzieci i młodzieży.

 Praca z dzieckiem czy nastolatkiem to tak naprawdę również praca z osobami, instytucjami, które są zaangażowane w proces rozwoju i wychowania naszego małego i nastoletniego pacjenta. Filarem tej pracy jest koordynacja działań nie tylko w zakresie ochrony zdrowia, ale także i systemu oświaty czy opieki społecznej. Dane statystyczne oraz praktyka kliniczna wyraźnie pokazują, że większość małoletnich pacjentów wymaga głównie wsparcia terapeutycznego 60-70%, czyli właśnie takiego, które oferują ośrodki I poziomu referencyjnego świadczące zakres opieki opisywany powyżej, a skoncentrowany na współpracy, która oparta jest na zasadach otwartego dialogu., a w dużym mieście najlepiej jeden w każdej dzielnicy, dlatego tak ważna dla nas wszystkich jest informacja o kolejnym powiecie, który będzie taki ośrodek posiadał, a którego dotychczas nie było

 - przyznaje dr n. med. Aleksandra Lewandowska. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama