Ostatnia klasa szkoły podstawowej, to dobry moment, na poszukiwanie swojej przyszłej szkoły. W Łodzi wybór profili w szkołach średnich jest naprawdę spory. Pojawiają się także profile, które są teraz najbardziej potrzebne. Takim profilem jest branża budowlana.
Dni Doradztwa Zawodowego w Budowlance w Łodzi
Podczas czwartkowych Dni Doradztwa Zawodowego w Zespół Szkół Budowlano-Technicznych w Łodzi, podkreślano, że w zawodach budowlanych, uczniowie są bardzo potrzebni.
- Nasza szkoła kolejny raz jest gospodarzem dni doradztwa zawodowego. W tym roku, dzięki funduszom unijnym, udało nam się wyremontować pracownie specjalistyczne. To właśnie w nich, nauczyciele będą uczyć praktyczne zajęcia, na wielu kierunkach
- mówiła Elżbieta Kuskowska, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Łodzi.
W ofercie Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Łodzi, uczniowie mogą wybrać pięć zawodów budowlanych: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci i instalacji sanitarnych, dekarz, stolarz oraz murarz-tynkarz. Obecnie, w łódzkiej budowlance, działa trzyletnia Branżowa Szkoła I stopnia, a wkrótce zacznie także działać dwuletnia Branżowa Szkoła II stopnia.
- Cieszę się, że takie spotkania są, bo możemy zawsze spytać o to, co konkretnie się robi na danym profilu klasy
- mówi Natalia, uczennica spotkana na Dniach Doradztwa Zawodowego.
Miasto przygotowało dla uczniów, poszukujących przyszłych szkół e-targi, gdzie mogą zapoznać się z ofertą szkół. Przy wyborze szkoły uczniowie często kierują się różnymi względami, także tymi związanymi z znajomymi z klasy.
- Apeluję do Was, abyście nie patrzyli tylko na to, gdzie idą wasi znajomi, a skupili się na swoich pasjach i na tym co was najbardziej interesuje
- podkreślała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydentka Łodzi.
Wybór szkoły wiążę się także z perspektywą dalszej pracy i obawą czy uda nam się ją znaleźć. Na spotkaniu zaznaczano, że uczniowie mogą liczyć na wsparcie miasta w tej kwestii.
- Doradztwo zawodowe to możliwość pozyskania informacji potrzebnych do świadomego podejmowania decyzji o wyborze dalszej drogi edukacyjnej. Zapraszam do badania swoich predyspozycji zawodowych. Każdy z was może wykorzystać bogate instrumenty, pozwalające podpowiedzieć do czego „ja” jestem predysponowany.
- mówił Janusz Moos, dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.
Ósmoklasiści z Łodzi decydują
Wybór klasy o profilu budowlanym nie sprawia, że uczniowie tracą możliwość pójścia na studia. Już w drugiej klasie pojawiają się oferty pracy, możliwości zdobycia doświadczenia i oczywiście zawodu. Podczas spotkania, uczniowie dowiedzieli się więcej o możliwościach doradztwa.
- Technicy, którzy są dzisiaj absolwentami szkół budowlanych, a także po studiach inżynierskich, są dzisiaj bardzo potrzebni na rynku pracy. Największą bolączką wielu biznesów budowlanych, jak pokazują statystyki, 42% firm wskazuje, że barierą do rozwoju firmy jest brak wykwalifikowanych pracowników.
- mówił podczas spotkania Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Na spotkaniu przypominano, że sektor budowlany jest najważniejszym elementem każdej inwestycji, szczególnie mieszkaniowej.
- Wielu z nas mieszka w kamienicach, bloku, i tak jak co roku jeździmy autem na przegląd, tak też te budynki potrzebują przeglądów i kontroli. Wszystkie tak małe rzeczy, jak działający kontakt, oświetlenie, równa ściana sprawiają, że możemy się czuć bezpiecznie w budynku
- mówił mgr inż. Bohdan Wielanek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi.
Zobaczcie w naszej galerii, jaką ofertę przygotowano dla uczniów.
CZYTAJ TAKŻE: Byliśmy na Drzwiach Otwartych w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 [DUŻO ZDJĘĆ]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.