Reklama

Uniwersytet Łódzki: zmarła legenda uczelni, prof. Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Uniwersytet Łódzki: zmarła legenda uczelni, prof. Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska - Zdjęcie główne

Nie żyje legenda Uniwersytetu Łódzkiego prof. Biruta Lewaszkiewicz Petrykowska | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W wieku 95 lat zmarła prof. Biruta Lewaszkiewicz Petrykowska, prawdziwa legenda Uniwersytetu Łódzkiego - poinformowała w piątek uczelnia. Profesor była wybitną znawczynią prawa i nauczycielką, która wychowała wiele pokoleń znakomitych polskich prawników.

Nie żyje legenda Uniwersytetu Łódzkiego

"Odeszła Prof. Biruta Lewaszkiewicz Petrykowska, prawdziwa legenda Uniwersytetu Łódzkiego. Była nie tylko wybitną znawczynią prawa, ale również postacią, która kształtowała historię naszej uczelni. Wychowała wiele pokoleń znakomitych prawników i była wzorem dla naukowców, nie tylko ze swojej dziedziny. Pani Profesor miała 95 lat" - napisano w opublikowanym w piątek komunikacie Uniwersytetu Łódzkiego.

Profesor Biruta Petrykowska-Lewaszkiewicz urodziła się w 1927 roku w Krakowie. Maturę zdawała podczas II wojny światowej, na tajnych kompletach w Częstochowie. W czasie wojny pomagała też, pracując jako łączniczka, polskim oddziałom partyzanckim.

Studia prawnicze ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1949 roku, w tym samym roku zaczęła pracę na Uniwersytecie Łódzkim jako asystentka w Katedrze Prawa Cywilnego pod kierunkiem Prof. Adama Szpunara. Jej głównym polem działalności badawczej były zagadnienia odpowiedzialności cywilnej m.in. pojęcie winy deliktowej i zasadą ryzyka. Zgłębiała również zagadnienia prawa umów.

W latach 1981-1984 i 1993-1996 była Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Od 1983 do 1997 roku kierowała Katedrą Prawa Cywilnego na tym wydziale. Od 1997 do 2006 roku pełniła funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jak podaje UŁ, prof. Petrykowska-Lewaszkiewicz była jednym z najwybitniejszych przedstawicieli nauki prawa cywilnego - zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przez trzy dekady była profesorem Międzynarodowego Wydziału Prawa Porównawczego w Strasburgu, gdzie kształciła prawników z całego świata. W 2002 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa M. Schumana w Strasburgu. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy