Reklama

Usługi dentystyczne w prywatnym gabinecie. Dlaczego jest tak drogo? Sprawdziliśmy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Usługi dentystyczne w prywatnym gabinecie. Dlaczego jest tak drogo? Sprawdziliśmy - Zdjęcie główne

Zdanem specjalistów ludzie nie dbają o zęby, dlatego potem muszą tyle zapłacić za leczenie | foto pexels.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Kilka tysięcy złotych, tyle rocznie potrafimy zostawić pieniędzy w gabinetach dentystycznych. Za co zapłacimy najwięcej i czy naprawdę musi być tak drogo? Sprawdziliśmy.

Mimo że łodzianie mają możliwość korzystania z darmowych porad stomatologicznych, częściej wybierają prywatne gabinety. Dlaczego? 

Łódź: Dentysta na fundusz. Ile poczekamy na wizytę? 

W 2022 roku koszty świadczeń na stomatologię w Polsce wyniosły 1 mln 759 tys. 783,09 zł. Jak informuje nas Andrzej Troszyński, p.o. rzecznika prasowego NFZ, zgodnie z  planem finansowym funduszu na 2023 rok, kwota ta ma się zwiększyć do 2 mln. 697 tys. 90 zł. To w skali kraju nadal bardzo mało. Nie dziwi więc fakt, że chętnych do leczenia naszych zębów "na NFZ" jest niewielu. Jak mówił w rozmowie z portalem Rynek Zdrowia przewodniczący Komisji Stomatologicznej, lek. dent. Jacek Zabielski, rosną ceny materiałów i koszty podwykonawców, a lekarze dentyści ponoszą olbrzymie nakłady na gabinet.

Stomatologia jest dziedziną zabiegową i trudno pogodzić się z tym, że od 13 praktycznie lat nie ma podniesionej stawki na leczenie pacjenta w ramach NFZ. Dlatego też wielu pacjentów się zniechęca, są kolejki, jakość pewnych świadczonych usług i użycia materiałów siłą rzeczy jest mniejsza niż w gabinetach prywatnych, bo trudno, żeby kupić drogie materiały, które się kompletnie nie zwrócą 

– tłumaczył.

Dentyści informują, że za wyrwanie zęba otrzymują zaledwie 22,60 zł, za leczenie kanałowe 84,70 zł, a plombę 50 zł. W gabinecie prywatnym za pierwszą usługę zapłacimy ok. 150 złotych, za drugą ok. 300 zł, a plombę co najmniej 100 złotych. Te różnice powodują, że w niektórych regionach na świadczenia w ramach funduszy nie decydują się żadni stomatolodzy. Na szczęście mieszkańcy zarówno Łodzi, jak i Zgierza, mają do swojej dyspozycji wiele punktów, w których mogą za darmo leczyć zęby. I jak się okazuje, na wizytę umówić się mogą nawet w tym samym dniu. Mimo to nadal wiele osób korzysta z prywatnych gabinetów. 

Łódź: Leczenie w prywatnym gabinecie. Tyle zapłacimy za usługę 

Wizyta w prywatnym gabinecie dentystycznym może nas kosztować na dzień dobry 150 złotych. Tyle średnio zapłacimy w Łodzi i w Zgierzu za specjalistyczną konsultację. Dodatkowo za badanie stomatologiczne zapłacimy kolejne 100 -120 złotych, za opatrunek leczniczy  - 100 złotych, wyrwanie ze znieczuleniem ok. 150- 200 złotych, wypełnienie światłoutwardzalne od 200 nawet do 350 złotych za ząb. Jeszcze drożej, jeżeli okaże się, że nasza jama ustna wymaga leczenia kanałowego. Wówczas musimy się liczyć z tym, że za leczenie endodontyczne zęba jednokanałowego pod mikroskopem zapłacimy ok. 400 złotych, dwukanałowego 700 złotych, a trzykanałowego 1000 złotych, lub więcej. Oczywiście ceny to mogą się różnić w zależności od miejsca, które wybierzemy.

Temat od dawna wzbudza kontrowersje wśród pacjentów. Ostatnio podejmowały go nawet członkinie grupy "Mamy z Łodzi". Wywołała go jedna z pań, która napisała, że dentysta za leczenie kanałowe siódemki u męża, zażądał 800 złotych.

Zaczęłam dzwonić po dentystach, a tu ceny jeszcze wyższe. Oszaleli z tymi cenami

 - napisała w poście. W odpowiedzi inne członkinie zaczęły pisać, ile one zapłaciły za konkretną usługę. I tak, jedna z pań napisała, że za leczenie kanałowe jedynki po infekcji, zapłaciła w prywatnym gabinecie 1100 złotych. Inna dodała, że musiała dopłacić za to samo leczenie, 300 złotych za zdjęcie RTG, przez co leczenie wyniosło ją 1400 złotych.

Dlaczego więc, mimo że mamy w Łodzi tak dużo punktów, które oferują darmowe leczenie dentystyczne, wybieramy prywatne gabinety? Ponieważ, jak tłumaczy nam jedna z naszych czytelniczek, usługi finansowane w ramach NFZ stanowią dość wąski katalog i jest on niewystarczający dla wielu osób. Natomiast zdaniem pani Anny, oferowane, np. darmowe plomby są gorszej jakości. 

Zresztą nasz system opieki zdrowotnej powoduje, że rzadko na NFZ będziemy dobrze zaopiekowani. Mój osobisty przykład z ostatniego czasu, kiedy chciałam dowiedzieć się, jak będzie wyglądał plan leczenia. Wizyta - na NFZ - 5 minut, niczego się nie dowiedziałam. Pytałam, ale nie uzyskałam odpowiedzi, ponieważ lekarz już wzywał następnego pacjenta. Musiałam iść prywatnie. Spędziłam w gabinecie 50 minut, na miejscu wykonano mi potrzebne badania i wszystko omówiono

 - słyszymy. 

Czy prywatna wizyta u stomatologa musi być aż tak droga? Udało nam się porozmawiać z przedstawicielem medycznym, który współpracuje z dentystami. Jak słyszymy, największym problemem, jaki sami sobie stwarzamy, jest to, że do lekarza udajemy się, kiedy już nie mamy innego wyjścia.

Zapominamy o profilaktyce. A szkoda. Mniejsze ubytki to mniejsze koszty. A my często szukamy dentysty, kiedy już dzieje się coś złego. Wówczas lekarz jest zmuszony leczyć nasze zęby przy pomocy drogiego, specjalistycznego sprzętu, takiego jak mikroskop, czy laser. Musimy wiedzieć, że najczęściej jest on wzięty w leasing, za który lekarz musi miesięcznie płacić kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą ceny materiałów, które w ostatnim czasie znacznie podrożały, a nigdy nie były tanie. Mamy jeszcze opłatę za czynsz za lokal, no i koszty pracownika
 - wylicza i dodaje, że nie mamy co liczyć, że kiedyś będzie taniej. Jest jednak sposób, aby płacić mniej. 

Kilka badań kontrolnych można wykonać w ramach funduszu. Ja z tego korzystam. Nawet jak wizyty nie można umówić z dnia na dzień, to powinniśmy ją sobie zaplanować i po prostu poczekać. Warto również poszukać zaufanego lekarza, który przyjmuje na fundusz i omawiać z nim, jaki usługi możemy wykonać za darmo, a za które warto zapłacić. Wiem, że nie jest to coś, co nam się uda przy pierwszej wizycie, ale nie jest nieosiągalne. Sama przez jakiś czas poszukiwałam takiego zaufanego dentysty. W końcu mi się udało. Warto podpytać znajomych, czy poszukać w internecie, na forach. W ten sposób naprawdę zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych rocznie

- przekonuje przedstawicielka medyczna. 

Dentysta na NFZ. Musisz to wiedzieć. To mamy zagwarantowane 

Faktem jest, że Narodowy Fundusz Zdrowia, nie płaci za wszystkie usługi dentystyczne. Od wielu lat funkcjonuje wykaz mówiący o tym, które świadczenia mamy zagwarantowane za darmo. Warto go znać, by wiedzieć, co no możemy liczyć. 

Jaki usługi wykonamy za darmo? Jak informuje Andrzej Troszyński, p.o. rzecznika prasowego NFZ, należą do nich m.in. wypełnienia w zębach oraz leczenie kanałowe przednich zębów. Dzieciom i młodzieży do 18 roku życia, kobietom w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie) przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów, obejmujące leczenie do 3 kanałów w zębie, protezy częściowe z zastosowaniem elementów doginanych lub w przypadku bezzębia - proteza całkowita szczęki lub żuchwy, znieczulenie miejscowe (w połączeniu z innymi zabiegami "na NFZ"). W ramach świadczeń gwarantowanych pacjentom ubezpieczonym w NFZ przysługują ponadto:

 • badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej - raz w roku,
 • kontrolne badania lekarskie - 3 razy w roku,
 • zdjęcia rentgenowskie,
 • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej,
 • usunięcie kamienia nazębnego,
 • usunięcie zęba jedno- i wielokorzeniowego.
Dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia przysługują:

 • zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych raz do ukończenia 8. roku życia oraz bruzd drugich trzonowców stałych raz do ukończenia 14. roku życia,
 • lakierowanie wszystkich zębów stałych nie częściej niż 1 raz na kwartał,
 • impregnacja zębiny zębów mlecznych,
 • kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych,
 • leczenie chorób przyzębia,
 • leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi do ukończenia 12 r.ż.
W ramach świadczeń gwarantowanych można uzyskać profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dedykowane dzieciom i młodzieży od 6. miesiąca życia do 19. roku życia. Musimy również wiedzieć, że korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ, nie ma możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie możemy więc dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzimy się na jego standard. A jeżeli zdecydujemy się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musimy za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy