Reklama

Reklama

Uwaga, te firmy mogą być piramidami finansowymi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uwaga, te firmy mogą być piramidami finansowymi  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na początku września Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie przed czterema firmami, które mogą stosować nieuczciwe praktyki. UOKiK mówi wprost: to mogą być piramidy finansowe. 

Reklama

Jak podaje w swoim komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, cztery zagraniczne firmy oferujące szybkie i wysokie zyski, mogą być piramidami finansowymi. W związku z czym, urzędnicy stanowczo odradzają inwestowanie swoich pieniędzy w instrumenty oferowane przez te podmioty.

To mogą być piramidy finansowe

Na stronie internetowej UOKiK znalazła się lista wspomnianych czterech firm, które są podejrzewane o bycie piramidami finansowymi. Są to:

Alternet ze Stanów Zjednoczonych – promuje system na portalu Alternet i platformie AdBlast. Konsument może zakupić pakiety uczestnictwa o wartości od 10 do 1000 USD, a rzekome dodatkowe dochody i zyski mają zostać wypłacone, gdy namówi inne osoby do uczestnictwa.

Nautilius Investment ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – promuje system Omega. Pakiety uczestnictwa kosztują od 50 do 200 000 EUR. Firma przyjmuje wpłaty od konsumentów i obiecuje im korzyści za to, że namówią inne osoby do zakupu.

M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych – promuje system Team-Coin. Konsument płaci bitcoinami za pozycje w kolejce do wypłaty: jedna pozycja to 0,005 bitcoina (ok. 220 zł). Maksymalnie można kupić 30 pozycji. Organizator obiecuje korzyści za namówienie innych osób, zysk ma być wyższy, im ktoś kupi więcej pozycji.

M&K Promotim z Wielkiej Brytanii oraz M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych, które opracowały system Hybryd Cykler. Uczestnik może kupić pozycje w kolejce do wypłaty - kosztują od 20 zł do 2 tys. zł dziennie. Firma obiecuje wypłatę pieniędzy za namówienie innych uczestników.

– Podejrzewamy, że kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam. Nasze postępowania są w toku, ale już teraz chciałbym przestrzec konsumentów przed pochopnym przelewaniem pieniędzy. Istnieje duże ryzyko, że można je stracić – powiedział Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Jak nie dać się oszukać?

W materiale poświęconym wymienionym wyżej firmom i zamieszczonym na stronie internetowej UOKiK, urzędnicy przypominają o tym, jak nie dać się oszukać firmom, które pod przykryciem normalnego biznesu działają jak piramidy finansowe. Zasady są bardzo proste i wystarczy ich przestrzegać, aby nie stracić swoich oszczędności.

Jeśli nie chcesz zostać oszukany, pamiętaj o tych zasadach:

  • Nie wierz firmie, która zapewnia Cię o bardzo wysokich zyskach w krótkim czasie
  • Nie powierzaj swoich pieniędzy nikomu, kto nie potrafi w sposób jasny i klarowny przedstawić sposobu swojego działania lub tłumaczy, że niedawno rozpoczął działalność
  • Zwróć uwagę, czy przedstawiciel firmy unika odpowiedzi na Twoje konkretne pytania i posługuje się wzniosłymi sformułowaniami
  • Uważaj, gdy ktoś oferuje Ci kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa
  • Bądź czujny, gdy ktoś odsyła Cię na stronę internetową, która zwiera niewiele informacji lub ciągle jest w budowie
  • Zwróć także uwagę, czy strona internetowa firmy jest prowadzona w języku polskim, a siedziba firmy mieści się w egzotycznym kraju
  • Zachowaj szczególną ostrożność, gdy ktoś warunkuje uzyskanie przychodu lub wynagrodzenia od nakłonienia kogoś do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu
  • Uważaj, gdy ktoś nie podaje źródeł finansowania systemu lub podaje je bardzo ogólnie
Każde oszustwo lub jego próbę należy zgłaszać do odpowiednich organów ścigania. Zdrowy rozsądek i czujność są najlepszymi narzędziami w walce z naciągaczami oraz piramidami finansowymi.

Źródło: Wprost / UOKiK

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy