reklama
reklama

W Łodzi coraz mniej uczniów chodzi na lekcje religii. Z czego to wynika?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

W Łodzi coraz mniej uczniów chodzi na lekcje religii. Z czego to wynika? - Zdjęcie główne

W szkołach podstawowych na religię będzie chodziło 63 proc. dzieci. | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW Łodzi coraz mniej uczniów chodzi na lekcje religii. Tendencję spadkową szczególnie mocno widać w szkołach średnich.
Reklama lokalna
reklama

Uczniowie nie chodzą na religię. Dlaczego?

- W roku szkolnym 2024/2025 na 64 tys. uczniów ponad 28 tys. nie będzie chodzić na lekcje religii. To daje 55 proc. dzieci, które nie będą uczęszczać na te zajęcia. W ubiegłym roku szkolnym, 2023/2024, chęć uczestnictwa w religii deklarowało ponad 30 tys. uczniów

- mówi wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Uczniowie nie chodzą na religię. Najczęściej w szkołach średnich

Spadek zainteresowania lekcjami religii najmocniej widać w szkołach średnich. Z deklaracji ich uczniów wynika, że tylko 14 proc. z nich chce brać udział w tych zajęciach. W szkołach podstawowych na religię będzie chodziło 63 proc. dzieci. Być może przyczyną jest fakt, że od tego roku szkolnego ocena z religii nie jest już wliczana do średniej.

reklama

- W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest zobowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, żeby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen 

- tłumaczy resort edukacji.

Uczniowie nie chodzą na religię. Co na to kler?

Na temat lekcji religii w szkole wypowiedział się kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. W rozmowie z Dziennikiem Łódzkim przyznał, że nie szkoła, lecz parafia jest miejscem, w którym przekazuje się wiarę. 

Czy w związku z niewliczaniem oceny z religii do ogólnej średniej w szkołach może zostać ograniczona liczba lekcji z tego przedmiotu?

- Nie ma żadnej oficjalnej dyskusji między ministerstwem a nami, jeśli chodzi o lekcje religii w szkołach. Myślę, że ostatecznie ta kwestia może być pozostawiona do rozstrzygnięcia poszczególnym samorządom. Ograniczanie liczby zajęć z religii nie wynika moim zdaniem z odgórnych wytycznych, ale raczej z braku katechetów

reklama

- mówi ksiądz Marcin Wojtasik, dyrektor Wydziału Katechetycznego łódzkiej kurii.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama