W Łódzkiem ruszyła akcja mająca na celu powiększenie bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS
!reklama!Akcja „Podziel się miłością, podziel się życiem”, która nawiązuje do Święta Zakochanych, ma za zadanie zachęcić mieszkańców Łodzi i województwa łódzkiego do rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS.
- Każda zarejestrowana osoba to szansa dla pacjenta, szansa na uratowanie komuś życia - przekonują organizatorzy akcji. - Wierzymy, że nasze przedsięwzięcie przyczyni się to do wzrostu liczby osób gotowych dzielić się życiem w naszym województwie - dodają.
Województwo łódzkie na dnie. To u nas jest najmniej potencjalnych dawców szpiku
Z danych POLTRANSPLANT, Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej wynika, że w województwie łódzkim jest najmniej w Polsce zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku w przeliczeniu na milion mieszkańców - zaledwie 30 tysięcy.Dla porównania, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim jest ich prawie dwukrotnie więcej.
Tymczasem na białaczkę, czyli nowotwór krwi, może zachorować każdy - małe dzieci, ich rodzice, młodzież. Na szczęście każdy może też pomóc.
Dla wielu chorych, jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych. Aby tego dokonać, niezbędne jest znalezienie zgodnego dawcy, tzw. bliźniaka genetycznego. Ludzki genotyp jest niezwykle różnorodny to ponad 5 miliardów kombinacji, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów.
- Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalny dawca szpiku - podkreśla Marcin Szczepkowski z Fundacji DKMS.
Znane osobistości z Łodzi wspierają akcję „Podziel się miłością, podziel się życiem”. Wśród nich Adam Kszczot i Adam Pustelnik
W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi.
- Czterdzieści minut trwa moja rozgrzewka przed każdym biegiem, a w trakcie jednego dystansu, czyli około półtorej minuty, cztery osoby na świecie poznają przerażającą diagnozę. Możemy im pomóc! Zachęcam Was do badania się i dołączenia do bazy potencjalnych dawców szpiku - apeluje Adam Kszczot, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy w biegu na 800 metrów.
Firma Bluerank, agencja marketingu internetowego, wspólnie z Fundacją DKMS, przygotowała spot zachęcający do rejestrowania się bazie potencjalnych dawców szpiku.
Akcji towarzyszy challenge, który polega na nominowaniu trzech kolejnych firm, których pracownicy będą rejestrować się jako potencjalni dawcy, a następnie nominują kolejne trzy firmy.
- Nasz zespół wziął już udział w akcji, zachęcam Was do tego samego - mówi Maciej Gałecki, CEO Bluerank. - Jestem przekonany, że wystarczy informacja, jak bardzo jesteśmy potrzebni, jak bardzo możemy pomóc, żeby przynieść wiele dobra naszemu środowisku - dodaje.
- Ja już jestem zarejestrowany w bazie potencjalnych dawców szpiku - podkreśla Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi. - Czasem wydaje mi się, że taka rejestracja powinna być obowiązkowa. Dla naszego dobra, abyśmy nie musieli się zamartwiać, że nie ma nigdzie na świecie odpowiedniego dla nas dawcy. Dołącz do nas - apeluje.
- Nie byłoby mnie tutaj, gdyby Julia nie zarejestrowała się w bazie potencjalnych dawców szpiku i nie oddała dla mnie komórek macierzystych - mówi Agnieszka Robak, pacjentka, która żyje dzięki Dawcy szpiku.
- Niesamowite, że dając z siebie tak niewiele, miałam tak ogromny wpływ na czyjeś życie. Dzięki mojej decyzji o rejestracji w bazie komórek macierzystych jest z nami Agnieszka - podkreśla Julia Walczak, łodzianka, która została realnym Dawcą szpiku.
Żeby zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS, wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej [KLIKNIJ TUTAJ].
To tylko kilka minut, które mogą uratować czyjeś życie. Zestaw do pobrania wymazu przychodzi pocztą, a rejestracja jest darmowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.