Reklama

Reklama

W Łodzi na Polesiu ma powstać spalarnia odpadów. Co na to łodzianie? [sonda]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łodzi na Polesiu ma powstać spalarnia odpadów. Co na to łodzianie? [sonda] - Zdjęcie główne

Zgodnie z planami łódzka spalarnia odpadów na Polesiu ma zacząć działać w 2026 roku. Choć decyzja o jej budowie jeszcze nie zapadła (fot. Freepik)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Władze Łodzi ogłosiły chęć wybudowania na terenie miasta spalarni odpadów. Niebawem rozpoczną się wstępne konsultacje rynkowe dla podmiotów, które mogłyby zrealizować taką inwestycję. Jak informuje UMŁ, zainteresowanie wśród potencjalnych wykonawców jest spore.

Reklama

Łódzka spalarnia odpadów na Polesiu ma zacząć działać w 2026 roku

Miasto ogłosiło wstępne konsultacje rynkowe dla podmiotów, które mają doświadczenie w projektowaniu, budowie lub eksploatacji spalarni śmieci. 

!reklama!

Ze względu na duże zainteresowanie tematem, termin przyjmowania zgłoszeń od podmiotów, które chcą wziąć udział w konsultacjach był przesuwany już dwukrotnie. Obecnie obowiązująca data to 8 marca.

Wstępny harmonogram prac zakłada uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej do końca czerwca 2022 r., rozstrzygnięcie przetargu do 30 czerwca 2023 r. a zakończenie robót budowlanych oraz towarzyszących instalacji – do końca 2026 r.

Polecamy: Kompleksowy remont kamienicy przy ul. Sienkiewicza. Budynek z widokiem na OFF Piotrkowską przeszedł wielką przemianę [zdjęcia]

Spalarnia śmieci powstanie w Łodzi? Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta

Jak podkreśla Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, ogłoszenie wstępnych konsultacji nie jest jednoznaczne z decyzją o budowie instalacji.

- Chcemy uzyskać diagnozę rynku obejmującą tego rodzaju inwestycje, wyniki konsultacji będą podstawą podjęcia do decyzji o budowie instalacji. Wielokrotnie mówiłam, że spalarnia co prawda nie jest jedynym remedium na spadek cen odpadów, ale ważnym elementem ich obniżenia. Polityka rządu jest tak nieudolna w tym zakresie, że samorządy muszą sobie same sobie radzić, aby chronić mieszkańców przed skutkami decyzji rządu - tłumaczy Moskwa-Wodnicka.

- Ważne jest także, aby termiczne przetwarzanie odpadów przekształcić w energię cieplną oraz elektryczną, a instalacja ma służyć nie tylko Łodzi, ale także gminom ościennym. Istotne będzie również ustalenie ceny spalenia tony śmieci oraz to, aby miasto w tym partnerstwie miało głos decydujący - dodaje Piotr Bors, dyrektor departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ.

Spalarnia ma powstać przy ul. Sanitariuszek, przy GOŚ. Jej wydajność ma wynosić 150 tys. ton odpadów rocznie.

Szacunkowy koszt realizacji inwestycji – 1 mld złotych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy