Łódzka spalarnia odpadów na Polesiu ma zacząć działać w 2026 roku
Miasto ogłosiło wstępne konsultacje rynkowe dla podmiotów, które mają doświadczenie w projektowaniu, budowie lub eksploatacji spalarni śmieci.!reklama!
Ze względu na duże zainteresowanie tematem, termin przyjmowania zgłoszeń od podmiotów, które chcą wziąć udział w konsultacjach był przesuwany już dwukrotnie. Obecnie obowiązująca data to 8 marca.
Wstępny harmonogram prac zakłada uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej do końca czerwca 2022 r., rozstrzygnięcie przetargu do 30 czerwca 2023 r. a zakończenie robót budowlanych oraz towarzyszących instalacji – do końca 2026 r.
Spalarnia śmieci powstanie w Łodzi? Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta
Jak podkreśla Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, ogłoszenie wstępnych konsultacji nie jest jednoznaczne z decyzją o budowie instalacji.
- Chcemy uzyskać diagnozę rynku obejmującą tego rodzaju inwestycje, wyniki konsultacji będą podstawą podjęcia do decyzji o budowie instalacji. Wielokrotnie mówiłam, że spalarnia co prawda nie jest jedynym remedium na spadek cen odpadów, ale ważnym elementem ich obniżenia. Polityka rządu jest tak nieudolna w tym zakresie, że samorządy muszą sobie same sobie radzić, aby chronić mieszkańców przed skutkami decyzji rządu - tłumaczy Moskwa-Wodnicka.
- Ważne jest także, aby termiczne przetwarzanie odpadów przekształcić w energię cieplną oraz elektryczną, a instalacja ma służyć nie tylko Łodzi, ale także gminom ościennym. Istotne będzie również ustalenie ceny spalenia tony śmieci oraz to, aby miasto w tym partnerstwie miało głos decydujący - dodaje Piotr Bors, dyrektor departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ.
Spalarnia ma powstać przy ul. Sanitariuszek, przy GOŚ. Jej wydajność ma wynosić 150 tys. ton odpadów rocznie.
Szacunkowy koszt realizacji inwestycji – 1 mld złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.