Łódź. Jak zostać krwiodawcą?
Jak czytamy na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, do zarejestrowania kandydata na dawcę krwi potrzebne są:
- Dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość z nr PESEL (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, paszport /nowy wzór z nr PESEL/, książeczka wojskowa),
- Ukończone 18 lat (maksymalny wiek - 65 lat). Kwalifikacja dawcy w wieku ponad 65 lat jest możliwa po całorocznym uzyskaniu zgody kierownika DDiP w RCKiK,
- Masa ciała powyżej 50 kg poza spełnieniem wagowegowymogu, nie może być również dysproporcji waga wzrost dlatego zostało wprowadzone ograniczenie nie tylko dolnego ale i górnego BMI 18,5 - 35 dla dawców krwi pełnej lub jej składników otrzymywanych metodą aferezy i powyżej 70 kg dla dawców krwinek czerwonych met. Erytroaferezy,
- W przypadku osób, które nie mają nadanego numeru pesel (obcokrajowcy) - serię, numer oraz rodzaj dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz znajomość języka polskiego w mowie i piśmie umożliwiająca samodzielne przeczytanie, zrozumienie i wypełnienie kwestionariusza.
!reklama!
W Łodzi krwiodawcy nie zawodzą. Liczba dawców przypomina stan sprzed epidemii
Na początku epidemii koronawirusa w Polsce liczba dawców krwi w łódzkim Centrum przy ul. Franciszkańskiej drastycznie spadła.Szybka reakcja władz Centrum oraz mobilizacja wśród krwiodawców pozwoliła odbić się od dna, dzięki czemu na początku 2021 roku liczba dawców jest bardzo zbliżona do tej sprzed epidemii koronawirusa.
- Całe szczęście po wprowadzeniu odpowiednich procedur (mierzenie temperatury przy wejściu, wypełnianie ankiety epidemiologicznej, dezynfekcja, maseczki) oraz po informacjach medialnych o potrzebie pozyskiwania krwi dla chorych, dawcy poczuli się bezpiecznie w Centrum Krwiodawstwa i liczba dawców wróciła właściwie do stanu sprzed epidemii. Jak zwykle dawcy krwi nie zawiedli chorych - informuje Karolina Trojan-Borczyńska, z-ca dyrektora ds. Medycznych RCKiK w Łodzi.
- W 2020r. w styczniu w województwie łódzkim zgłosiło się 6482 dawców (pobrano 5384 jednostek krwi lub jej składników), natomiast w lutym zgłosiło się 7234 dawców (pobrano 5840 jednostek). W 2021r. w styczniu w naszym województwie zgłosiło się 6400 dawców (pobrano 5382 jednostki), w lutym do dnia 21.02. zgłosiło się 5804 dawców (pobrano 4987 jednostek) - dodaje.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w Łodzi oddali w 2021 już prawie 15 litrów krwi
Łódzcy Terytorialsi cyklicznie organizują zbiórki krwi w batalionach i w sztabie Brygady, a także włączają się indywidualnie w akcje prowadzone przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Świadczą o tym statystyki.Nowy 2021 rok łódzcy żołnieże WOT rozpoczęli z „wysokiego C”. Na pierwszą w tym roku akcję krwiodawstwa zgłosiło się 33 żołnierzy i pracowników 9ŁBOT, którzy oddali łącznie 14,85 litra krwi.
- Wszystkie grupy krwi są bardzo potrzebne. Najbardziej uniwersalną grypą krwi jest grupa O RhD ujemny, ale zapraszamy wszystkich dawców - mówi Karolina Trojan-Borczyńska
W RCKiK w Łodzi krew można oddać 7 dni w tygodniu. Godziny otwarcia RCKiK, dane dla potencjalnych krwiodawców oraz informacje dotyczące akcji wyjazdowych są dostępne na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi - www.krwiodawstwo.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.