W końcu rozpoczęły się wypłaty pieniędzy z tytułu dodatku węglowego. Jak się okazuje, nie każdy, kto złożył wniosek otrzyma trzy tysiące złotych. W Łodzi urzędnicy już musili omówić wypłaty grupie mieszkańców. Dlaczego?
Dodatek węglowy: Jeden adres i kilka wniosków. Kto dostanie dodatek?
Dodatek węglowy w kwocie 3 tys. zł przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.Wnioski o dodatek należy składać w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Aby starać się o dopłatę do zakupu węgla, nie trzeba być właścicielem nieruchomości, ani nawet być w niej zameldowanym. Pierwotny zapis ustawy zakładał, że pieniądze należą się każdemu gospodarstwu domowemu, nawet jeśli zamieszkują one jeden dom ogrzewany jednym piecem. Urzędnicy donosili jednak, że przez ten zapis dochodziło do tak absurdalnych przypadków, kiedy to mieszkające razem małżeństwa przypominały sobie o swojej separacji, a rodziny twierdziły, że są ze sobą skłócone i gospodarują osobno. Krótko po tym okazało się, że stosując tę zasadę pieniędzy, którą rząd przeznaczył na pomoc, po prostu nie wystarczy. Dlatego też zdecydowano się na nowelizację ustawy. Od 20 września obowiązuje tylko jeden dodatek na jeden adres. Jeżeli pod jeden adresem mieszka więcej niż jedna rodzina, dodatek otrzyma ta, której wniosek został złożony jako pierwszy. Pozostali otrzymają informację o odmowie wypłaty. Chyba że ich wniosek został rozpatrzony przed nowelizacją.
Pieniędzy nie dostaną również ci, którzy deklarację, lub korektę wniosku, o źródle ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, złożyli po 11 sierpnia. Jak informuje nas Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Łodzi, wynika to ze zmian przepisów dokonanych przez rząd. Jak się okazuje, w naszym mieście jest to najczęstsza przyczyna odmowy. Kolejną jest, brak wpisu lub zgłoszenia do CEEB wskazanego we wniosku o dodatek węglowy źródła ogrzewania.
Na przykład w deklaracji w CEEB zgłoszony jest piec kaflowy, a we wniosku wnioskodawca wskazuje jako główne źródło ogrzewania kominek, którego nie ma w CEEB
- przyznają pracownicy magistratu. W takich sytuacjach urzędnicy nie mogą wydać innej niż negatywna decyzja.
Te wnioski dodatek węglowy nie będą już rozpatrywane
Do poniedziałku do Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi, wpłynęło 18541 złożonych wniosków, negatywnych decyzji wydano 3081. Wypłaty dodatku węglowego w Łodzi ruszyły w piątek, 23 września, co oznacza, że w poniedziałek pierwsi mieszkańcy zobaczyli pieniądze na swoim koncieKolejne środki do miasta mają trafić po zgłoszeniach nowych zapotrzebowań. Przypomnijmy, wnioski można składać do 30 listopada. Te złożone później nie będą rozpatrywane.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.